Pojęcie "zaległe odsetki", w rozumieniu art. 482 § 1 k.c.
Odsetki od zaległych odsetek; kapitalizacja odsetek; zasada anatocyzmu (art. 482 k.c.)
Pojęcie "zaległe odsetki", w rozumieniu art. 482 § 1 k.c., obejmuje zarówno odsetki kapitałowe, jak i odsetki za opóźnienie.
Art. 482 k.c.. ustanawia zakaz umawiania się z góry o zapłatę odsetek od zaległych odsetek (zasada anatocyzmu). Jej celem jest ochrona dłużnika przed nadmiernymi obciążeniami z tytułu odsetek. Ustawodawca przewidział jednak sytuacje szczególne, w których odsetki od odsetek są dopuszczalne. Pierwsza, to dokonanie przez dłużnika i wierzyciela - już po powstaniu opóźnienia w zapłacie odsetek od należności głównej - uzgodnienia obowiązku zapłaty odsetek od odsetek, co następuje przez doliczenie odsetek zaległych do dłużnej sumy i poddanie całości dalszemu oprocentowaniu. Druga sytuacja powstaje wtedy, gdy brak powyższego uzgodnienia; wówczas odsetek od zaległych odsetek można żądać od chwili wytoczenia o nie powództwa.
W kodeksie używa się określeń: "odsetki", "odsetki ustawowe", "odsetki maksymalne" (art. 359 k.c.), "odsetki za opóźnienie" (art. 482 § 1 k.c. i art. 481 k.c.). Nie użyto określenia "odsetki kapitałowe", przeciwnie, w art. 482 § 1 k.c. przeciwstawiono pojęcie "zaległe odsetki" pojęciu "odsetki za opóźnienie".
Wyrok SN z dnia 1 października 1998 r., I CKN 782/97
Standard: 64123 (pełna treść orzeczenia)