Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Kolejność stosowania reguł interpretacyjnych z art. 948 i 961 k.c.

Testament zapisowy (art. 961 k.c.) Wykładnia testamentu (art. 948 k.c.)

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

W procesie interpretacji testamentu w pierwszej kolejności stosuje się ogólną regułę wykładni przewidzianą w art. 948 k.c., a dopiero gdy ona zawiedzie testament podlega wykładni według reguł szczególnych. Taka relacja między ogólnymi zasadami wykładni testamentów (art. 948 k.c.), a regułami szczegółowymi jest zgodna z zasadą favor testamenti, w myśl, której wola testatora powinna mieć priorytet względem szczegółowych reguł interpretacyjnych wprowadzonych do kodeksu cywilnego przez ustawodawcę. Szczególne dyrektywy interpretacyjne mają zastosowanie wyłącznie w przypadku istnienia wątpliwości co do charakteru prawnego dokonanych rozporządzeń testamentowych, które nie mogą być rozstrzygnięte zgodnie z zasadą, o której mowa w art. 948 § 2 k.c. Jeżeli rozporządzenia testatora nie budzą wątpliwości co do ich charakteru lub w drodze interpretacji testamentu charakter ten można ustalić to wykluczone jest stosowanie tych dyrektyw. Przychylić się przy tym należy do stanowiska, że reguł wynikających z art. 962 k.c. i art. 964 k.c. nie można traktować jako zawierających wskazówki interpretacyjne. Przepisy te określają jedynie skutki, jakie pociąga za sobą zawarcie w testamencie dyspozycji niezgodnych z przepisami prawa spadkowego.

Postanowienie SN z dnia 17 listopada 2023 r., II CSKP 906/22

Standard: 80852 (pełna treść orzeczenia)

W art. 948 i 961 k.c. zawarte są reguły interpretacyjne, stosowane według kolejności: najpierw ogólna reguła wykładni przewidziana w art. 948 k.c., a dopiero, gdy ona zawiedzie, wykładnia według reguły określonej w art. 961 k.c. (por. postanowienie SN z dnia 29 kwietnia 2010 r., IV CSK 524/09).

Taka relacja między ogólnymi zasadami wykładni testamentów (art. 948 k.c.), a regułami szczegółowymi jest zgodna z zasadą favor testamenti, w myśl której wola testatora powinna mieć priorytet względem szczegółowych reguł interpretacyjnych wprowadzonych do kodeksu cywilnego przez ustawodawcę.

Dyrektywa interpretacyjna zawarta w art. 961 k.c. ma zastosowanie wyłącznie w przypadku istnienia wątpliwości co do charakteru prawnego dokonanych rozporządzeń testamentowych.

Jeżeli rozporządzenia testatora nie budzą wątpliwości co do ich charakteru lub w drodze interpretacji testamentu charakter ten można ustalić - co miało miejsce w okolicznościach sprawy - to wykluczone jest stosowanie tej dyrektywy (por. m.in. postanowienie SN z dnia 1 grudnia 2011 r., I CSK 419/10

Postanowienie SN z dnia 9 września 2021 r., V CSKP 117/21

Standard: 63772 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 139 słów. Wykup dostęp.

Standard: 35817

Komentarz składa z 201 słów. Wykup dostęp.

Standard: 69471

Zobacz glosy

Komentarz składa z 78 słów. Wykup dostęp.

Standard: 35651

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.