Idealny zbieg przestępstw; „tyle przestępstw, ile ocen”

Jedność, wielość czynów, reguły kolizyjne (art. 11 § 1 k.k.)

Wyświetl tylko:

Ten sam czyn może stanowić tylko jedno przestępstwo (art. 11 § 1 k.k.). W odniesieniu do sytuacji, gdy dowolny fragment ludzkiego zachowania (określony jako czyn) realizuje jednocześnie znamiona dwóch (lub więcej) typów czynów zabronionych ustawodawca opowiedział się jednoznacznie za konstrukcją tzw. zbiegu przepisów. W ten sposób odrzucił inną teoretycznie możliwą koncepcję tzw. idealnego zbiegu przestępstw, w myśl której tym samym czynem popełnić można nie jedno, lecz wiele przestępstw.

Tzw. idealny zbieg przestępstw („tyle przestępstw, ile ocen”) nie występuje w Kodeksie karnym z 1997 r., a Kodeks ten rozwiązuje problem rzeczywistego zbiegu przepisów ustawy do jednego czynu przez tzw. kumulatywny zbieg (zob. wyrok SN z dnia 18 stycznia 2006 r., IV KK 378/05).

Wyrok SN z dnia 26 sierpnia 2021 r., IV KK 725/19

Standard: 63031 (pełna treść orzeczenia)

W wypadku przyjęcia konstrukcji zbiegu idealnego czyn winien mieć jeden opis, a skazania za przestępstwo karnoskarbowe i za przestępstwo z innej ustawy karnej wyraźnie winny odnosić się do tego samego opisu. Dokonanie dwóch opisów i to różniących się treścią, tak jak to uczynił sąd, zawsze będzie wzbudzać wątpliwości, co do przyjętej w orzeczeniu konstrukcji prawnej.

W przypadku, gdy czyn wyczerpuje zarówno znamiona przestępstwa powszechnego i przestępstwa karnoskarbowego, to sąd meriti, skazując oskarżonego, po wymierzeniu mu kary odrębnie za przestępstwo skarbowe i odrębnie za przestępstwo powszechne, winien jednocześnie rozstrzygnąć w wyroku, stosując reguły wynikające z art. 8 § 2 i 3 k.k.s. – która z orzeczonych kar oraz który z ewentualnie orzeczonych środków karnych ma podlegać wykonaniu.

Wyrok SA w Gdańsku z dnia 26 stycznia 2016 r., II AKa 366/15

Standard: 79241 (pełna treść orzeczenia)

Tzw. idealny zbieg przestępstw („tyle przestępstw ile ocen”) nie występuje w Kodeksie karnym z 1997 r. Kodeks ten rozwiązuje problem rzeczywistego zbiegu przepisów ustawy do jednego czynu przez tzw. kumulatywny zbieg.

Wyrok SN z dnia 18 stycznia 2006 r., IV KK 378/05

Standard: 63032 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.