Ciężkie naruszenie obowiązków w czasie zatrudniona na innym stanowisku i w ramach innego stosunku pracy

Zwolnienie w razie ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych (art. 52 § 1 pkt 1 k.p.)

Podstawą faktyczną rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę z pracownikiem bez wypowiedzenia z jego winy może być zachowanie pracownika również w trakcie wcześniejszego stosunku pracy łączącego te same strony, o którym pracodawca dowiedział się dopiero w czasie realizowania kolejnego stosunku pracy nawiązanego bezpośrednio po ustaniu poprzedniego.

W związku z powyższym trzeba stwierdzić, że chociaż czyn, który został powódce zarzucony w piśmie rozwiązującym umowę o pracę, popełniła ona w czasie trwania poprzedniego stosunku pracy, to nie ma to znaczenia dla oceny prawidłowości rozwiązania z nią umowy o pracę bez wypowiedzenia. Ocena tych okoliczności mogłaby mieć wpływ na uznanie przekroczenia terminu z art. 52 § 2 k.p., jednak powódka nie sformułowała w postawach kasacyjnych zarzutu naruszenia tego przepisu.

Wyrok SN z dnia 20 listopada 2019 r., I PK 164/18

Standard: 62946 (pełna treść orzeczenia)

Uchybienia, których dopuszcza się pracownik jako zatrudniony na innym stanowisku i w ramach innego stosunku pracy niż ten, który został rozwiązany, mogą stanowić uzasadnioną przyczynę rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia z jego winy.

Podstawą faktyczną rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę z pracownikiem bez wypowiedzenia z jego winy może być zachowanie pracownika również w trakcie wcześniejszego stosunku pracy łączącego te same strony, o którym pracodawca dowiedział się dopiero w czasie realizowania kolejnego stosunku pracy nawiązanego bezpośrednio po ustaniu poprzedniego (taki pogląd w odniesieniu do przesłanki z art. 52 § 1 pkt 2 k.p. wyrażono w wyrokach z dnia 13 stycznia 1986 r., I PRN 116/85 i z dnia 12 listopada 2003 r., I PK 625/02, a w starszej judykaturze w orzeczeniu z dnia 11 września 1935 r., I C 233/35).

W związku z tym trzeba stwierdzić, że chociaż czyn, który został powódce zarzucony w piśmie rozwiązującym umowę o pracę, skarżąca popełniła w czasie, kiedy wykonywała obowiązki dyrektora Zamku (a więc w czasie trwania poprzedniego stosunku pracy), to nie ma to znaczenia dla oceny prawidłowości rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Ocena tych okoliczności mogłaby mieć wpływ na uznanie przekroczenia terminu z art. 52 § 2 k.p.

Wyrok SN z dnia 5 marca 2015 r., III PK 50/14

Standard: 62945 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 59 słów. Wykup dostęp.

Standard: 62948

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.