Właściwość sądu i termin do złożenia wniosku o ustanowienie adwokata lub radcy prawnego do reprezentowania strony w postępowaniu kasacyjnym
Przymus adwokacko-radcowski w postępowaniu cywilnym (art. 87[1] k.p.c.) Pełnomocnik z urzędu (art. 117 k.p.c.) Wpływ wniosku o ustanowienie adwokata lub radcy prawnego na bieg postępowania (art. 124 k.p.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
W art. 124 § 3 k.p.c. - w odniesieniu do skargi kasacyjnej - chodzi tu jednak wyłącznie o sytuacje, w których strona - w terminie otwartym do wniesienia środka zaskarżenia - wniosła o ustanowienie pełnomocnika z urzędu z uwagi na tzw. przymus adwokacko-radcowski, nie mając tzw. zdolności postulacyjnej (art. 87[1] k.p.c.).
Postanowienie SN z dnia 3 lutego 2021 r., I UZ 26/20
Standard: 59238 (pełna treść orzeczenia)
Wniosek o ustanowienie adwokata lub radcy prawnego do reprezentowania strony w postępowaniu kasacyjnym powinien być złożony przed upływem terminu do wniesienia skargi kasacyjnej (art. 398[5] § 1, art. 124 § 3 k.p.c.) we właściwym sądzie (art. 117 § 4 k.p.c.), a nie w Sądzie Najwyższym.
Spóźniony wniosek o ustanowienie pełnomocnika z urzędu uzasadnia odrzucenie skargi kasacyjnej jako wniesionej po terminie (art. 398[6] § 2 lub 3 k.p.c.).
Zgodnie z art. 117 § 2 k.p.c., osoba fizyczna może się domagać ustanowienia dla niej adwokata lub radcy prawnego, jeżeli wykaże, że nie jest w stanie ponieść kosztów wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny. Zgodnie z art. 117 § 4 k.p.c., wniosek o ustanowienie adwokata lub radcy prawnego strona zgłasza na piśmie lub ustnie do protokołu w sądzie, w którym sprawa ma być wytoczona lub już się toczy. Osoba fizyczna, która nie ma miejsca zamieszkania w siedzibie tego sądu, może złożyć wniosek o ustanowienie adwokata lub radcy prawnego w sądzie rejonowym właściwym ze względu na miejsce swego zamieszkania, który niezwłocznie przesyła ten wniosek sądowi właściwemu.
Jak wynika z przytoczonych przepisów, ubezpieczony Zbigniew K. powinien skierować wniosek o ustanowienie pełnomocnika z urzędu albo do Sądu Apelacyjnego w Katowicach (w którym toczyła się sprawa) albo do Sądu Rejonowego w Częstochowie (właściwego ze względu na miejsce jego zamieszkania). Zgodnie z tymi przepisami, nie było podstaw prawnych do skierowania tego wniosku do Sądu Najwyższego.
Zgodnie z art. 124 § 3 k.p.c., w razie ustanowienia adwokata lub radcy prawnego na wniosek zgłoszony przed upływem terminu do wniesienia skargi kasacyjnej przez stronę, która prawidłowo zażądała doręczenia orzeczenia z uzasadnieniem, sąd doręcza ustanowionemu adwokatowi lub radcy prawnemu orzeczenie z uzasadnieniem z urzędu, a termin do wniesienia skargi kasacyjnej biegnie od dnia doręczenia pełnomocnikowi orzeczenia z uzasadnieniem.
Z przytoczonego przepisu wynika, że wniosek o ustanowienie adwokata lub radcy prawnego powinien być zgłoszony do właściwego sądu (art. 117 § 4 k.p.c.) przed upływem terminu do wniesienia skargi kasacyjnej.
Postanowienie SN z dnia 12 października 2017 r., I UZ 32/17
Standard: 62567 (pełna treść orzeczenia)