Wartość przedmiotu sporu (zaskarżenia) i kumulacja roszczeń w razie połączenia spraw do wspólnego rozpoznania
Połączenie spraw do jednoczesnego rozpoznania w trybie art. 219 k.p.c. Wartość przedmiotu sporu w przypadku kumulacji roszczeń (art. 21 k.p.c.) Oznaczenie wartości przedmiotu zaskarżenia; braki fiskalne odwołania (art. 368 § 2 k.p.c. i art. art. 398[21] k.p.c)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
W odniesieniu do przypadków wspólnego rozpoznawania i rozstrzygania spraw połączonych (art. 219 k.p.c.), utrwalił się pogląd orzeczniczy, iż o dopuszczalności skargi kasacyjnej decyduje wartość odniesiona do każdej z tych spraw z osobna, a nie łączna wartość przedmiotu zaskarżenia ich wszystkich.
Postanowienie SN z dnia 3 marca 2022 r., III CZ 9/22
Standard: 88758 (pełna treść orzeczenia)
Jeżeli zaskarżony wyrok został wydany w wyniku połączenia do wspólnego rozpoznania i rozstrzygnięcia (art. 219 k.p.c.) czterech odwołań od czterech różnych decyzji organu rentowego, to w skardze kasacyjnej należało podać wartość przedmiotu zaskarżenia w odniesieniu do każdej z nich.
Prawidłowe i w pełni uzasadnione jest wydanie zarządzenia o wezwaniu pełnomocnika do podania wartości przedmiotu zaskarżenia odrębnie w stosunku do każdej z połączonych spraw.
Postanowienie SN z dnia 26 sierpnia 2021 r., I UZ 7/21
Standard: 60214 (pełna treść orzeczenia)