Cofnięcie oświadczenia woli o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia
Przepisy ogólne o rozwiązaniu umowy o pracę (art. 30 k.p.)
Cofnięcie oświadczenia woli o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia (jego odwołanie) jest z kolei skuteczne wówczas, gdy spełnia ogólne reguły dotyczące oświadczeń woli przewidziane w art. 61 § 1 zdanie drugie k.c., stosowanym w stosunkach pracy na podstawie art. 300 k.p., to jest, gdy doszło jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej.
Cofnięcie oświadczenia woli o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenie jest skuteczne także wtedy, gdy zgodę na to cofnięcie wyrazi adresat oświadczenia, czyli druga strona stosunku pracy (por. uchwałę SN z dnia 23 października 1986 r., III PZP 62/86). Taka zgoda ma także postać oświadczenia woli, w związku z czym musi odpowiadać warunkom określonym w art. 60 k.c. w związku z art. 300 k.p., co oznacza, że może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny, w tym również przez ujawnienie tej woli w postaci elektronicznej, przy czym w myśl art. 65 § 1 k.c. należy ją tak tłumaczyć, jak tego wymagają ze względu na okoliczności, w których zostało złożone, zasady współżycia społecznego oraz ustalone zwyczaje, gdyż to ten przepis ma zastosowanie zarówno do oceny prawidłowości dokonanej przez sąd wykładni oświadczenia woli, jak i stwierdzenia, czy dane zachowanie strony stanowi oświadczenie woli (por. wyrok SN z dnia 3 grudnia 2008 r., I PK 92/08).
Wyrok SN z dnia 12 stycznia 2022 r., I PSKP 39/21
Standard: 62016 (pełna treść orzeczenia)
Skuteczne cofnięcie przez zakład pracy wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę wymaga zgody tego pracownika, pomimo wcześniejszego odwołania się pracownika od wypowiedzenia do sądu.
Zgodnie z art. 60 k.c., który do stosunków pracy ma odpowiednie zastosowanie na podstawie art. 300 k.p., wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona nie tylko w sposób wyraźny, lecz również przez czynności konkludentne.
Nie ulega zatem wątpliwości, że pracownik zgodę na cofnięcie złożonego mu uprzednio przez zakład pracy wypowiedzenia umowy może wyrazić również przez odpowiednie za swej strony zachowanie, świadczące o tym, że godzi się na cofnięcie wypowiedzenia. Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze, że zgoda taka może nastąpić tylko po złożeniu przez zakład pracy oświadczenia o cofnięciu wypowiedzenia umowy o pracę. Trudno bowiem przyjąć, aby pracownik jeszcze przed cofnięciem przez zakład pracy wypowiedzenia umowy o pracę, mógł z góry wyrażać ze swej strony zgodę na cofnięcie wypowiedzenia, skoro żadne w tym przedmiocie oświadczenie zakładu pracy jeszcze nie zostało złożone.
Z tych przeto przyczyn wniesienia przez pracownika powództwa o uznanie wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne lub o przywrócenie do pracy nie można traktować jako dorozumianej zgody pracownika na cofnięcie przez zakład pracy wypowiedzenia umowy o pracę, ponieważ w dacie wniesienia do sądu pozwu nie istniało oświadczenie zakładu pracy dotyczące cofnięcia wypowiedzenia umowy o pracę, a zatem pracownik nie mógł ustosunkować się ani wyrażać aprobaty lub dezaprobaty w stosunku do oświadczeń woli zakładu pracy, które jeszcze nie zostały złożone. Ponadto trzeba mieć na względzie, że tylko wtedy z faktów konkludentnych zachodzących po stronie pracownika może wyciągnąć wniosek o wyrażeniu przez niego zgody na cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę, jeśli fakty te w sposób nie budzący wątpliwości wskazują na taką wolę pracownika. W fakcie, że pracownik w postępowaniu sądowym zakwestionował zasadność dokonanego w stosunku do niego wypowiedzenia umowy o pracę, nie można z góry dopatrywać się jego zgody na cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę. Tym bardziej zgody takiej nie można domniemywać, jeśli pracownik - tak jak w niniejszej sprawie - oświadcza, że nie zgadza się na cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę.
Uchwała SN z dnia 23 października 1986 r., III PZP 62/86
Standard: 62017 (pełna treść orzeczenia)