Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy mimo okresu ochronnego z art. 39 k.p. (art. 43 k.p.)
Zakaz wypowiedzenia umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym (art. 39 k.p.) Wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy (art. 42 – art. 43 k.p.)
Na podstawie art. 43 k.p. pracodawca nie może dokonać pracownikowi objętego ochroną przedemerytalną wypowiedzenia warunków pracy w części obejmującej normy czasu pracy bowiem hipoteza tego przepisu odnosi się do zmiany zasad wynagradzania.
Wyrok SN z dnia 11 maja 2016 r., I PK 151/15
Standard: 61131 (pełna treść orzeczenia)
Art. 43 pkt 1 k.p. ustanawia wyjątek od zakazu wypowiedzenia umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. Ustawodawca wyraźnie ograniczył wyłączenie powyższego zakazu do wypadku wprowadzenia nowych zasad wynagradzania za pracę.
Już z językowej wykładni tego przepisu wynika więc wniosek, że wyłącznie to nie dotyczy wprowadzenia nowych zasad przyznawania innych świadczeń. Należy zauważyć, że ustawodawca wyraźnie rozgranicza pojęcie zasad lub warunków wynagradzania za pracę od pojęcia zasad lub warunków przyznawania innych świadczeń, używając tych pojęć, zależnie od celu przepisu, łącznie (zob. np. art. 77[1], art. 77[3] § 1 k.p.) lub ograniczając się do jednego z nich (np. art. 78 § 2; art. 191 § 3; art. 241[26] § 2 k.p.). W niektórych przepisach ustawa wyraźnie wskazuje na odmienne znaczenie i charakter prawny zasad/warunków wynagradzania od zasad/warunków przyznawania innych świadczeń (np. art. 77[2] § 1 i § 2; art. 77[3] § 3 k.p.).
W orzecznictwie Sądu Najwyższego uznaje się, że w wypadkach, gdy ustawa odwołuje się do pojęcia zasad lub warunków wynagradzania, to nie obejmuje ono zasad/warunków przydawania innych świadczeń (zob. np. wyroki SN z: 24 marca 1999 r., I PKN 634/98; 9 września 2004 r., I PK 423/03; 22 stycznia 2003 r., II UK 1/02).
Ne budzi też wątpliwości w orzecznictwie, że odprawa emerytalna lub rentowa nie jest wynagrodzeniem za pracę, lecz innym świadczeniem (np. wyrok z dnia 22 stycznia 2003 r., II UK 1/02).
Skoro art. 43 k.p. wprowadza wyjątek od zasady ochrony przed wypowiedzeniem pracowników w wieku przedemerytalnym, to przy jego wykładni należy kierować się zasadą niedokonywania rozszerzającej wykładni wyjątków. Wobec powyższego należy stwierdzić, że przez „zasady wynagradzania” z art. 43 pkt 1 k.p. należy rozumieć wynikające z przepisów prawa pracy reguły określające wysokość oraz zasady przyznawania pracownikom stawek wynagrodzenia za pracę określonego rodzaju lub na określonym stanowisku, a także innych (dodatkowych) składników wynagrodzenia, jeżeli zostały one przewidziane z tytułu wykonywania określonej pracy (art. 78 § 2 k.p.). Przepis ten nie obejmuje „zasad przyznawania innych świadczeń związanych z pracą”, w tym np. odpraw pieniężnych w związku z przejściem pracownika na emeryturę lub rentę.
Art. 43 pkt 1 k.p. nie stanowi zatem podstawy do wypowiedzenia pracownikowi, o którym mowa w art. 39 k.p., warunków pracy lub płacy w zakresie dotyczącym odprawy emerytalno-rentowej.
Wyrok SN z dnia 28 kwietnia 2016 r., I PK 127/15
Standard: 61130 (pełna treść orzeczenia)