Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Pojęcie "w tym zakładzie" w rozumieniu art. 53 § 1 pkt 1 lit. b k.p.; wliczenie okresów poprzedniego zatrudnienia pracownika

Rozwiązanie umowy w razie niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby (art. 53 k.p.)

Wykładnia gramatyczna art. 53 § 1 pkt 1 lit. b k.p., a w szczególności zawarta w nim wzmianka "w tym zakładzie" wskazuje, że chodzi o 6-miesięczny okres zatrudnienia w danym zakładzie pracy i że z punktu widzenia uprawnień przewidzianych w art. 53 k.p. nie wlicza się okresów poprzedniego zatrudnienia pracownika, choćby nawet przejście pracownika nastąpiło na podstawie porozumienia obu zakładów pracy.

Jeśliby ustawodawca zamierzał wliczać również poprzednie okresy zatrudnienia do okresu pracy przewidzianego w cytowanym art. 53 § 1pkt 1 lit. b k.p., to dałby temu wyraz w sformułowaniu art. 53 § 1 pkt 1 lit. b k.p.

Przyjęciu odmiennej wykładni art. 53 § 1 pkt 1 lit. b k.p. przeczy nie tylko dosłowne brzmienie powyższej dyspozycji, lecz również ogólne założenia kodeksu pracy. Nie można bowiem nie dostrzegać, że w tych sytuacjach, w których ustawodawca przewiduje wliczanie okresów poprzedniego zatrudnienia, to tej zasadzie daje wyraz w przepisach regulujących nabycie przez pracownika konkretnych uprawnień. Przykładowo zgodnie z art. 36 § 4 k.p., dotyczących uprawnień związanych z długością okresów wypowiedzenia, do okresu zatrudnienia wlicza się okresy zatrudnienia w poprzednim zakładzie pracy, jeżeli pracownik zmienił pracę w wyniku porozumienia zakładów pracy albo zalecenia jednostek nadrzędnych.

Uchwała SN z dnia 20 maja 1977 r., I PZP 18/77

Standard: 61076 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.