Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Odszkodowanie i jego wysokość w razie wypowiedzenia zmieniającego

Odszkodowanie, o którym mowa w art. 45 k.p. i jego wysokość (art. 47[1] k.p.)

W razie niezgodnego z prawem wypowiedzenia przez pracodawcę umowy o pracę w okresie niezgodnego z prawem wypowiedzenia warunków tej umowy, pracownikowi przysługuje odszkodowanie z art. 45 § 1 k.p. w wysokości określonej w art. 47[1] k.p., w związku z każdym z tych wypowiedzeń.

Jeżeli pracodawca podwójnie naruszył przepisy, to powinien ponieść podwójne konsekwencje. Odszkodowanie za bezprawne wypowiedzenie ma bowiem także funkcję represyjną i pełni rolę sankcji za naruszenie prawa. W konsekwencji brak regulacji kodeksowej należy rozumieć w ten sposób, że zasądzenie odszkodowania na jednej z podstaw nie jest przeszkodą do zasądzenia odszkodowania na drugiej z nich, pracownik bowiem ma tyle roszczeń, ile przyznaje mu prawo, chyba że przepis wyłącza jedno w razie dochodzenia innego roszczenia

Wyrok SN z dnia 20 września 2005 r., II PK 6/05

Standard: 60024 (pełna treść orzeczenia)

Pracownikowi, który nie złożył oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych mu w wypowiedzeniu warunków pracy lub płacy i którego stosunek pracy nie uległ rozwiązaniu, a został jedynie przekształcony, przysługuje odszkodowanie na zasadach określonych w art. 45 i 47[1] k.p. w związku z art. 42 § 1 k.p. 

Sąd orzekający o odszkodowaniu na podstawie art. 45 k.p., w granicach określonych art. 47[1] k.p., powinien wziąć pod uwagę wielkość wynagrodzenia utraconego przez pracownika w wyniku niezgodnego z prawem przekształcenia treści jego stosunku pracy, jak również inne ewentualne niedogodności wynikające ze zmiany warunków pracy (gorsza, uciążliwa praca, niższe stanowisko, mniejszy prestiż).

Uchwała SN z dnia 9 listopada 1990 r., III PZP 19/90

Standard: 60025 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.