Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Prasa stróżem publicznym w demokratycznym społeczeństwie, publiczny pies strażniczy

Dziennikarska służba i etyka(art. 10 Pr. Pras) Wolność prasy i innych środków społecznego przekazu (art. 14 Konstytucji i art. 1; art. 2 art. 41 Pr.Pras.)

Wyświetl tylko:

Trybunał kolejny raz podkreśla istotną rolę prasy w demokratycznym społeczeństwie. Mimo, że prasa nie może przekroczyć pewnych oczywistych granic, odnosząc się szczególnie do ochrony dobrego imienia i praw innych osób, jej obowiązkiem jest przekazywać – w sposób zgodny z jej obowiązkami i odpowiedzialnością – informacje i idee we wszystkich sprawach pozostających w zainteresowaniu publicznym. Nie tylko prasa ma za zadanie dostarczać takie informacje i idee, ale także społeczeństwo ma prawo do otrzymywania ich. W innym przypadku prasa nie mogłaby odgrywać swojej podstawowej roli jako „stróża publicznego” (zobacz ladet Tromsø and Stensaas przeciwko Norwegii [GC], skarga nr 21980/93, ECHR 1999‑III, i Axel Springer AG przeciwko Niemcom [GC], skarga nr 39954/08, z dnia 7 lutego 2012 roku).

Ziembiński przeciwko Polsce (Skarga nr 46712/06)

Standard: 4628

Nota źródłowa

Istnienie wolnej prasy ETPCz traktuje jako konieczną gwarancję należytego funkcjonowania demokratycznego społeczeństwa. Szczególny nacisk został położony na - można by rzec zwiększoną - wolność prasy w sferze polityki, gdzie określono rolę prasy, słynnym już określeniem "publicznego psa strażniczego" (public watchdog), który winien reagować na wszelkie nieprawidłowości i zapewnić opinii publicznej pełną i rzetelną informację. Jednakże granicą - nawet tej poszerzonej - wolności mediów winien być zakaz naruszania przez media sfery prywatności (zob. np. wyrok ETPCz z 26 kwietnia 2004 r., von Hannover v. Niemcy).

Wyrok TK z dnia 9 listopada 2010 r., K 13/07

Standard: 4762 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.