Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Krytyka sądów i sędziów oraz jej granice

Krytyka sądów , sędziów i prokuratorów

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

W judykaturze Europejskiego Trybunału Praw Człowieka podkreśla się, że o ile sędziowie nie są wolni od krytyki, to jednak sądownictwo, którego kompetencje mają fundamentalne znaczenie w demokratycznym państwie prawnym jako gwarancja praworządności, może należycie funkcjonować tylko wtedy, gdy cieszy się publicznym zaufaniem. Dążenie do utrzymania tego zaufania czyni konieczną ochronę sędziów przed niszczącymi, nieuzasadnionymi atakami, zwłaszcza, że specyfika pełnienia urzędu sędziego czyni nierzadko niemożliwą odpowiedź i polemikę ze strony krytykowanego sędziego lub sędziów (por. m.in. wyroki ETPCz z dnia 21 marca 2002 r., nr 31611/96, Nikula przeciwko Finlandii, z dnia 27 maja ‎2003 r., nr 43425/98, Skałka przeciwko Polsce, z dnia 18 września 2012 r., ‎nr 3084/07, Falter Zeitschriften GmbH przeciwko Austrii (no. 2), z dnia 24 września ‎2013 r., nr 43612/10, Belpietro przeciwko Włochom, z dnia 23 kwietnia 2015 r., ‎nr 29369/10, Morice przeciwko Francji i z dnia 9 marca 2021 r., nr 36537/15 i 36539/15, Benitez Moriana i Iñigo Fernandez przeciwko Hiszpanii).

Postanowienie SN z dnia 23 lutego 2024 r., I CSK 4759/22

Standard: 84447 (pełna treść orzeczenia)

Artykuł dotyczył zdarzenia, które stanowiło przedmiot usprawiedliwionego zainteresowania opinii publicznej. Wskazać należy, że czyn powoda z uwagi na jego szczególną naganność (prowadzenie pojazdu bez uprawnień, pod wpływem alkoholu, naruszenie przepisów ruchu drogowego, w końcu ucieczka z miejsca wypadku) i dramatyzm jego następstw (śmierć piętnastoletniego chłopca) wzbudził silną reakcję opinii publicznej i słuszne potępienia. Świadczył o tym między innymi marsz protestacyjny zorganizowany przez oburzonych obywateli, czy złożona przez nich petycja postulująca podwyższenie kar kryminalnych za takie czyny, jakich dopuścił się powód. Również proces karny powoda i zapadły w tym procesie wyrok skazujący stanowił przedmiot szerokiego zainteresowania opinii publicznej. Z tych względów nie można odmówić opinii publicznej prawa do bycia poinformowaną o tych zdarzeniach. W efekcie nie można również odmówić pozwanemu prawa do informowania o tym opinii publicznej. Jak trafnie wskazał sąd okręgowy, wszystkie fakty opisane w artykule pozwanego miały w istocie miejsce. Strona powodowa dochowała należytej staranności zarówno w zakresie gromadzenia materiału prasowego, jak i jego wykorzystania.

Skarżący w apelacji kwestionuje prawo pozwanych do upublicznienia informacji o popełnionym przez niego przestępstwie oraz zapadłym w stosunku do niego wyroku skazującym. Paradoksalnie, w świetle konstrukcji pozwu, faktycznym źródłem naruszenia dóbr osobistych powoda jest jego własne, naganne postępowanie. Publikacja pozwanego stanowi w istocie jedynie konsekwencje własnych działań powoda, który poprzez swoje naganne zachowanie sam uczynił się przedmiotem zainteresowania opinii publicznej, zaś jego zachowanie i postawa stały się przedmiotem uzasadnionego oburzenia i krytyki ze strony społeczeństwa. W efekcie powód nie może obecnie domagać się prawa do „bycia zapomnianym”. Społeczeństwo ma bowiem prawo do informacji o ukaraniu sprawcy szczególnie nagannych przestępstw, które spotkały się z powszechnym oburzeniem opinii publicznej. W tym wypadku autonomia informacyjna powoda z przyczyn wskazanych powyżej nie może przeważyć nad interesem społecznym związanym z publikacją pozwanych.

W szczególności w orzecznictwie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wskazuje się na obowiązek prasy informowania o wszystkich sprawach wzbudzających publiczne zainteresowanie. Obowiązek ten rozciąga się również na informowanie i komentowanie procesów sądowych, w szczególności w sprawach wzbudzających uzasadnione zainteresowanie z uwagi na ich przedmiot lub osoby biorące w nich udział. Jest to całkowicie zgodne z warunkiem publiczności rozpraw i wydanych orzeczeń sądowych (zob. m.in. wyrok z 11 stycznia 2000 r. w sprawie (...)przeciwko Austrii, skarga nr (...), wyrok z 7 lutego 2012 r. w sprawie (...) przeciwko Niemcom, skarga nr (...) oraz z 16 kwietnia 2009 r. w sprawie (...) przeciwko Norwegii, skarga nr (...)).

Wyrok SA w Warszawie z dnia 9 marca 2018 r., VI ACa 1694/16

Standard: 18957 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 204 słów. Wykup dostęp.

Standard: 7116

Komentarz składa z 357 słów. Wykup dostęp.

Standard: 4597

Nota źródłowa

Komentarz składa z 768 słów. Wykup dostęp.

Standard: 4598

Nota źródłowa

Komentarz składa z 100 słów. Wykup dostęp.

Standard: 14184

Nota źródłowa

Komentarz składa z 103 słów. Wykup dostęp.

Standard: 35130

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.