Publiczna krytyka pracownika przez pracodawcę

Dobra osobiste pracownika (art. 23 k.c. i art. 11[1] k.p.)

Co do zasady ocena kwalifikacji, przydatności, czy postępowania pracownika powinna odbywać się w ramach procedur wyznaczonych przez przepisy prawa pracy, a to oznacza, że upublicznianie tych kwestii może zostać uznane jako naruszenie dóbr osobistych pracownika.

Pracodawca nie powinien roztrząsać aspektów związanych z pracownikiem i jego zatrudnieniem na forum publicznym. 

Jakkolwiek, co do zasady, zatrudniający powinien wypowiadać się o pracowniku tylko w ramach procedur nakreślonych przez prawo pracy, to jednak nie jest bezprawne przeciwne zachowanie, jeśli sam pracownik dąży do rozważania konfliktu z pracodawcą poza zakładem pracy. W orzecznictwie dostrzeżono już wskazaną problematykę.

W wyroku Sądu Najwyższego z dnia 27 czerwca 2018 r., I PK 70/17 wskazano na zależność zachodzącą między wypowiedziami krytycznymi pracodawcy o pracowniku i jego postępowaniu, wyrażanymi do szerszego audytorium, a działaniami pracownika, który w ramach istniejącego konfliktu, nie stroni od adresowania swoich krytycznych ocen o pracodawcy do osób spoza zakładu pracy.

Sąd Najwyższy trafnie dostrzegł, że praktyka tego rodzaju sprawia, że pracodawca zyskuje prawo do wyrażania swoich opinii o pracowniku na szerszym forum, co samoistnie nie może być postrzegane jako uchybienie godności i innych dóbr osobistych pracownika (art. 11[1] k.p.).

Konstrukcja prawna zmierzająca do ochrony dóbr osobistych koresponduje bowiem z powszechnie akceptowanymi w społeczeństwie wzorcami postępowania i regułami wyznaczonymi przez prawo. Parytet zachodzący między tymi wartościami sprawia, że osoba, która nie postępuje zgodnie z tymi wzorcami (w społeczeństwie nie ma akceptacji dla załatwiania problemów pracowniczych za pomocą prób samobójczych), a jednocześnie wychodzi poza ramy procedur prawnych wyznaczonych do rozstrzygnięcia danej sytuacji konfliktowej (upublicznia spór związany z rozwiązaniem stosunku pracy), pozbawia się możliwości twierdzenia, że doszło do naruszenia jej godności i innych dóbr osobistych w sytuacji, gdy wypowiedz publiczna pracodawcy jest akceptowana społecznie w odbiorze „ludzi rozsądnie i uczciwie myślących”.

Wyrok SN z dnia 16 września 2021 r., II PSKP 44/21

Standard: 59521 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.