Zależność likwidacji stanowiska pracy od zmiany struktury organizacyjnej i regulaminu pracy

Wypowiedzenie w związku z redukcją zatrudnienia; likwidacją stanowiska pracy

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

W przypadku, gdy stanowisko pracy stanowi element struktury organizacyjnej zakładu pracy, to jego rzeczywista likwidacja musi mieć pokrycie w skutecznej zmianie tej struktury (wyrok SN z dnia 16 października 1992 r., I PRN 40/92). Wątek ten został następnie rozbudowany. Przyjęto (wyrok SN z dnia 20 października 1998 r., I PKN 393/98), że skuteczność likwidacji stanowiska pracy nie jest uzależniona od uprzedniego wprowadzenia zmian organizacyjnych w regulaminie pracy w trybie art. 104[2] § 1 k.p. (w sprawie tej jednak zgoda zakładowej organizacji związkowej na zmianę regulaminu nie była wymagana). Za tym stanowiskiem przemawia argument, zgodnie z którym procedura zmiany regulaminu nie ma wpływu na zasadność wypowiedzenia umowy o pracę, poza tym formalna i faktyczna likwidacja stanowiska pracy nie musi ścisłe zbiegać się w czasie (wyrok SN z dnia 12 grudnia 2001 r., I PKN 733/00).

Stanowisko powyższe może uchodzić za dyskusyjne. W innym bowiem judykacie przyjęto, że nie dochodzi do rzeczywistej likwidacji stanowiska pracy, gdy zmiany struktury organizacyjnej nie zostały zatwierdzone przez radę nadzorczą spółdzielni (jeśli tak stanowił statut spółdzielni) - wyrok Sądu Najwyższego z dnia 23 lipca 2008 r., I PK 310/07

Mając na uwadze wskazane kontrowersje, przekonujące jest zapatrywanie, że tryb podejmowania i wykonywania decyzji o likwidacji stanowiska pracy ma znaczenie przy ocenie zasadności wypowiedzenia umowy o pracę tylko wówczas, gdy wynika z przepisów prawa pracy.

Wyrok SN z dnia 13 maja 2021 r., III PSKP 18/21

Standard: 59184 (pełna treść orzeczenia)

Jeżeli stanowisko pracy jest elementem struktury organizacyjnej zakładu pracy, to jego rzeczywista likwidacja musi oznaczać prawnie skuteczną zmianę tej struktury (por. wyrok SN z dnia 16 października 1992 roku, I PRN 40/92).

Możliwa jest rzeczywista likwidacja stanowiska pracy w wyniku zmiany struktury organizacyjnej zakładu, będąca uzasadnioną przyczyną wypowiedzenia warunków pracy także w sytuacji, gdy nie jest ona uzasadniona potrzebami organizacyjnymi zakładu pracy (zob. wyrok SN z 16.10.1992 r., I PRN 40/92).

Sąd Rejonowy uzasadniając orzeczenie powołał się na pogląd, zgodnie z którym istniejący w chwili dokonania wypowiedzenia zamiar przeprowadzenia zmian organizacyjnych polegających na likwidacji określonego stanowiska pracy nie jest rzeczywistą przyczyną, jeżeli dokonanie tych zmian wymaga zatwierdzenia przez podmiot niezależny od pracodawcy (zob. wyrok SN z 19 września 2002 r., I PKN 445/01), wskazując tu na konieczność zmiany statutu Centrum w drodze uchwały (...)w B.. Sąd Okręgowy poglądu tego nie podziela.

Zdaniem Sądu Okręgowego, przeprowadzenie zmian organizacyjnych w pozwanym Centrum, polegające na likwidacji stanowiska pracy „kierownika biblioteki miejskiej” wymagało do swojej skuteczności jedynie zmiany regulaminu organizacyjnego nadanego zarządzeniem nr (...) dyrektora Centrum (...) w B. z dnia 03 lutego 2014 r., przy czym zmiana ta mogła mieć charakter następczy.

Zdaniem Sądu Okręgowego - wbrew stanowisku Sądu pierwszej instancji - nowy regulamin organizacyjny nie wymagał jego uzgodnienia z kierownikiem biblioteki. Nie ulega wątpliwości także, że uzasadnienie uchwał (...)nie mają charakteru normatywnego, zatem argumentacja Sądu pierwszej instancji i nadanie prawnego znaczenia uzasadnieniu uchwały (...)w B. z dnia 29 października 2012 r. w zakresie „potrzeby funkcjonowania biblioteki w ramach struktury Centrum, jako wyrobionego oddziału zarządzanego przez wykwalifikowanego kierownika”, jest nieuzasadniona.

Wyrok SO w Olsztynie z dnia 3 lipca 2017 r., IV Pa 70/17

Standard: 59189 (pełna treść orzeczenia)

Faktycznie dokonana likwidacja stanowiska pracy zarządzona przez uprawniony organ jest rzeczywistą przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę w rozumieniu art. 45 § 1 k.p., mimo naruszenia obowiązku współdziałania z innymi organami pracodawcy przed wydaniem zarządzenia likwidacyjnego.

Wyrok SN z dnia 2 grudnia 2010 r., III PK 28/10

Standard: 59229 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 94 słów. Wykup dostęp.

Standard: 59233 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 77 słów. Wykup dostęp.

Standard: 59213 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 722 słów. Wykup dostęp.

Standard: 25306 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 142 słów. Wykup dostęp.

Standard: 59209 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 199 słów. Wykup dostęp.

Standard: 60420 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.