Żądanie zwrotu przez osobę uchylającą się od skutków oświadczenia woli (art. 88 § 1 k.c.) w razie upływu czasu do spełnienia świadczenia
Uchylenie się od skutków prawnych wadliwego oświadczenia (art. 88 k.c.)
Upływ czasu do spełnienia świadczenia nie ma znaczenia dla możliwości żądania jego zwrotu przez osobę uchylającą się od skutków oświadczenia woli (art. 88 § 1 k.c.), w którym świadczenie to znajdowało podstawę.
Możliwość wzruszenia skutków oświadczenia woli będącego podstawą zawarcia umowy i spełnienia świadczenia nie została przez ustawodawcę ograniczona terminem, który należałoby liczyć od dotkniętego błędem oświadczenia, czy choćby od spełnienia świadczenia mającego podstawę w tym wadliwym oświadczeniu woli.
Zobowiązanie do zwrotu świadczenia w związku z tym, że odpadła jego podstawa ma inne źródło i charakter niż zobowiązanie do wykonania umowy albo do naprawienia szkody będącej konsekwencją naruszenia zobowiązania. W braku wyraźnego w tym przedmiocie zastrzeżenia ustawodawcy nie należy go zatem wiązać z terminami dochodzenia roszczeń o wykonanie zobowiązania umownego lub naprawienie szkody wynikłej z naruszenia zobowiązania.
Uchwała SN z dnia 9 grudnia 2021 r., III CZP 112/20
Standard: 59105 (pełna treść orzeczenia)