Wymóg wskazania we wniosku o uzasadnienia, czy ma ono dotyczyć całości wyroku, czy jego części (art. 328 § 3 k.p.c.)
Warunki formalne wniosku o doręczenie wyroku z uzasadnieniem (art. 328 k.p.c.)
Nie ma podstaw do konstruowania domniemania, że niewskazanie we wniosku o doręczenie wyroku z uzasadnieniem zakresu żądanego uzasadnienia oznacza, iż wniosek dotyczy całości orzeczenia.
Pisemne uzasadnienie wyroku sporządza się w zakresie wynikającym z wniosku o doręczenie wyroku z uzasadnieniem ( art. 329 § 1 w zw. z art. 391 § 1 k.p.c.). Wskazanie, czy pisemne uzasadnienie ma dotyczyć całości wyroku, czy jego części stanowi dodatkowe wymaganie formalne wniosku o uzasadnienie, jako pisma procesowego.
Jeżeli z treści wniosku nie wynika, czy strona wnosi o sporządzenie uzasadnienia w odniesieniu do całości wyroku, czy też co do jego części (i jakiej), należy ją wezwać do sprecyzowania wniosku pod rygorem jego odrzucenia (art. 328 § 4 k.p.c.), gdyż jest to - z mocy art. 328 § 3 k.p.c. - jego brak formalny. Bez usunięcia tego braku sprawie nie można nadać dalszego biegu nie jest bowiem jasne w jakim zakresie wnioskodawca domaga się uzasadnienia.
Z faktu, że wyrok Sądu Apelacyjnego zawierał jeden punkt „oddala apelację”, zaś pozostałe rozstrzygnięcia stanowiły postanowienia o rozliczeniu kosztów postępowania – wbrew stanowisku skarżącego – nie sposób wyprowadzić wniosku, że jego wniosek o uzasadnienie dotyczył całości rozstrzygnięcia, a jego intencja była oczywista. Teza, że rozstrzygnięcia o kosztach nie stanowią części wyroku jest oczywiście bezpodstawna.
Postanowienie SN z dnia 16 maja 2023 r., III CZ 92/23
Standard: 73665 (pełna treść orzeczenia)
Niewskazanie w treści wniosku o sporządzenie uzasadnienia, czy pisemne uzasadnienie ma dotyczyć całości wyroku, czy jego części jest brakiem formalnym tego wniosku.
Przepis art. 328 § 3 k.p.c. wyraźnie bowiem precyzuje wymagania wobec treści tego wniosku. Co więcej, jest to bez wątpienia brak formalny uniemożliwiający nadanie temu wnioskowi (pismu) dalszego biegu w rozumieniu art. 130 § 1 k.p.c.
Po pierwsze, sąd sporządza uzasadnienie w zakresie wynikającym z wniosku o doręczenie wyroku z uzasadnieniem (art. 329 § 1 k.p.c.). Niewskazanie we wniosku zakresu uzasadnienia uniemożliwia więc sporządzenie uzasadnienia, skoro nie wiadomo, jaki ma być jego zakres. Wątpliwie jest przy tym, czy istnieją podstawy do konstruowania domniemania, że nieokreślenie zakresu uzasadnienia we wniosku pozwala przyjąć, że uzasadnienie powinno być sporządzone w odniesieniu do całości wyroku (zob. art. 130 § 1 zd. 2 k.p.c.).
Po drugie, określenie we wniosku o sporządzenie uzasadnienia konkretnego zakresu uzasadnienia przesądza o tym, że w pozostałym zakresie (nieobjętym wnioskiem o uzasadnienie) wyrok staje się prawomocny (art. 363 § 1 k.p.c.). Wynika to z tego, że złożenie wniosku o uzasadnienie otwiera drogę do wniesienia apelacji (art. 369 § 1 k.p.c.).
Nieobjęcie wnioskiem o uzasadnienie wyroku określonego zakresu rozstrzygnięcia, w zasadzie, wyklucza zaskarżenie tego orzeczenia w tej części. Nie ulega więc wątpliwości, że określenie we wniosku o sporządzenie uzasadnienia zakresu, w jakim ma zostać sporządzone uzasadnienie odgrywa istotną rolę nie tylko z uwagi na treść sporządzanego uzasadnienia, ale także ze względu na tak istotne zagadnienia procesowe, jak zakres prawomocności wyroku i dopuszczalności wniesienia apelacji.
Postanowienie SN z dnia 27 lipca 2021 r., IV CZ 14/21
Standard: 58581 (pełna treść orzeczenia)