Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Odpowiedzialność pracowników banku za niezgodną z prawem wypłatę z zajętego rachunku bankowego (art. 892 § 2 k.p.c.)

Odpowiedzialność banku i jego pracowników za naruszenie przepisów egzekucji z rachunków bankowych (art. 892 k.p.c.)

Art. 886 § 1 i 2 k.p.c. w zw. z art. 892 § 2 k.p.c. nie może stanowić podstawy prawnej ukarania pracownika banku grzywną za niezłożenie w terminie wymaganego oświadczenia i wyjaśnień.

Zgodnie z dyspozycją art. 892 § 2 k.p.c., przepisy art. 886 k.p.c., stanowiące podstawę wymierzenia grzywny pracodawcy za niedopełnienie obowiązków wynikających z zajęcia wynagrodzenia za pracę, stosuje się odpowiednio do pracowników banku winnych niezgodnego z prawem dokonania wypłaty z zajętego rachunku bankowego, w tym rachunku bankowego obejmującego wkład oszczędnościowy. Regulacja ta stanowi zatem „zawężenie” – w stosunku do art. 886 k.p.c. – katalogu zachowań pracowników banku, które uzasadniają ich odpowiedzialność za niewykonanie obowiązków wynikających z zajęcia rachunku bankowego, skutkującą możliwością ukarania ich grzywną

Postanowienie SO w Kaliszu  z dnia 10 maja 2016 r., II Cz 241/16

Standard: 58479 (pełna treść orzeczenia)

Artykuł 892 § 2 k.p.c. ma chronić wierzyciela przez nieprawidłowymi czynnościami bankowymi banków. Czynności te wykonują pracownicy banków. Dlatego przepis ten ma chronić wierzyciela także przed ewentualną zmową pracownika banku i dłużnika co do egzekucji wierzytelności z rachunku bankowego. 

Wyrok SO w Warszawie z dnia 19 sierpnia 2013 r., XX GC 101/13

Standard: 58478 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.