Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Skarga na udzielenie przybicia rzeczy ruchomej (art. 870 k.p.c.)

Sprzedaż (art. 864 - 879 k.p.c.) Skarga na czynność komornika (art. 767 k.p.c.)

Wyświetl tylko:

W razie niezgłoszenia skargi do protokołu licytacji, przybicie staje się natychmiast prawomocne.

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 26 czerwca 2019 r., I SA/Sz 156/19

Standard: 58450 (pełna treść orzeczenia)

Przez przybicie licytant nabywa tylko uprawnienie do własności ruchomości, samej własności jednak nie uzyskuje. Przeniesienie własności nabytej ruchomości następuje dopiero po uiszczeniu ceny i uprawomocnieniu się postanowienia o udzieleniu przybicia (art. 874). Na udzielenie przybicia w egzekucji z ruchomości przysługuje skarga.

Skarga jednak na udzielenie przybicia jest szczególnym środkiem zaskarżenia, pod wieloma względami różniącym się od skargi na czynności komornika, uregulowanej w art. 767. Legitymację do wniesienia skargi mają wierzyciel i dłużnik.

Skarga taka powinna być złożona do protokołu licytacji. Wobec tego, że skarga powinna zostać złożona „do protokołu licytacji", należy przyjąć, że nie mamy do czynienia z terminem, lecz właśnie z określonym w ustawie etapem postępowania, który kończy się zamknięciem protokołu. ( art. 870 k.p.c.). Ujmując tę kwestię od strony praktycznej, należy stwierdzić, że skarga powinna zostać złożona do protokołu niezwłocznie po udzieleniu przybicia, najpóźniej po wpisaniu do protokołu stwierdzenia o udzieleniu przybicia (§ 100 rozp.czyn.kom.). Skoro złożenie skargi nie następuje w określonym terminie, lecz na pewnym etapie postępowania, instytucja przywrócenia terminu nie ma zastosowania.

Wyrok SA w Poznaniu z dnia 12 czerwca 2018 r., I AGa 97/18

Standard: 58448 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.