Przejście prawa własności rzeczy na nabywcę (art. 874 k.p.c.)
Sprzedaż (art. 864 - 879 k.p.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Art. 874 k.p.c. dotyczy sytuacji określonej w art. 870 § 1 K.p.c., to znaczy sytuacji, w której do protokołu licytacji zgłoszono skargę. W takiej sytuacji zasadne jest uznanie, że kwestionowanie przybicia przez wierzyciela lub dłużnika skutkuje opóźnieniem nabycia własności licytowanej rzeczy, do czasu uprawomocnienia się przybicia. Za przyjęciem takiego poglądu przemawia wykładnia logiczna i systemowa wewnętrzna ww. przepisów K.p.c. Powyższe oznacza, że w razie niezgłoszenia skargi do protokołu licytacji, przybicie staje się natychmiast prawomocne.
Podobny pogląd wyrażono w przytoczonej w odpowiedzi na skargę publikacji (Gołaczyński Jacek (red)., Kodeks postępowania cywilnego. Postępowanie zabezpieczające i egzekucyjne. Komentarz. LEX 2012), stwierdzając m.in., że, "Wniesienie niedopuszczalnej lub spóźnionej skargi na czynność decyzyjną komornika nie wpływa na prawomocność tej czynności".
Również Dariusz Zawistowski w Komentarzu do art.874 Kodeksu postępowania cywilnego (LEX) stwierdził (teza 2), że: "Udzielenie przybicia może być zaskarżone przez wierzyciela i dłużnika. Ponieważ skarga podlega zgłoszeniu do protokołu licytacji (art. 870 § 1), jej niezłożenie przed zakończeniem licytacji powoduje uprawomocnienie się przybicia. Jeżeli skarga zostanie skutecznie wniesiona, uprawomocnienie przybicia następuje wraz z uprawomocnieniem się postanowienia oddalającego skargę, ponieważ na postanowienie sądu przysługuje zażalenie (art. 870 § 2)
Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 26 czerwca 2019 r., I SA/Sz 156/19
Standard: 58449 (pełna treść orzeczenia)
Przez przybicie licytant nabywa tylko uprawnienie do własności ruchomości, samej własności jednak nie uzyskuje. Przeniesienie własności nabytej ruchomości następuje dopiero po uiszczeniu ceny i uprawomocnieniu się postanowienia o udzieleniu przybicia (art. 874).
Na udzielenie przybicia w egzekucji z ruchomości przysługuje skarga. Skarga jednak na udzielenie przybicia jest szczególnym środkiem zaskarżenia, pod wieloma względami różniącym się od skargi na czynności komornika, uregulowanej w art. 767. Legitymację do wniesienia skargi mają wierzyciel i dłużnik.
Wyrok SA w Poznaniu z dnia 12 czerwca 2018 r., I AGa 97/18
Standard: 58447 (pełna treść orzeczenia)