Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Ratio legis uregulowania z art. 444 k.p.c.

Dochodzenie roszczeń alimentacyjnych od drugiego małżonka na wypadek orzeczenia rozwodu (art. 444 k.p.c.)

Sformułowanie, że "małżonek może dochodzić roszczeń alimentacyjnych", nie przemawia za poglądem, iż roszczenia te małżonek pozwany powinien realizować w drodze powództwa wzajemnego.

Założeniem Kodeksu rodzinnego, jak również poprzednio obowiązującego Prawa małżeńskiego, jest rozpoznanie i uregulowanie w procesie rozwodowym, w jednym postępowaniu, spraw dotyczących małżonków oraz kwestii związanych z wychowaniem i utrzymywaniem ich dzieci. Do tych spraw należy między innymi sprawa alimentowania dzieci, jak również sprawa ewentualnej alimentacji jednego małżonka przez drugiego. Zauważyć jednak należy, że postępowanie alimentacyjne nie jest postępowaniem w sprawach małżeńskich.

Bez szczególnego zatem przepisu ustawy małżonek nie mógłby roszczeń tych w ogóle podnosić w procesie. 

Charakter instytucji powództwa wzajemnego i warunki jego dopuszczalności przewidziane w k.p.c. przeczą poglądowi, by żądanie małżonka-pozwanego w sprawie o unieważnienie małżeństwa lub o rozwód przyznania mu od drugiego małżonka alimentów mogło być dochodzone tylko w drodze powództwa wzajemnego.

Powództwo wzajemne posiada samoistny charakter, mimo połączenia go z powództwem głównym do wspólnego rozpoznania i rozstrzygnięcia. Tymczasem żądanie małżonka przyznania mu alimentów, zgłoszone w procesie o unieważnienie małżeństwa lub o rozwód, oparte jest w całości na podstawie warunkowej: na wypadek unieważnienia małżeństwa lub rozwodu, a więc takiego samoistnego charakteru nie posiada. Warunkiem dopuszczalności powództwa wzajemnego jest związek z powództwem głównym. Związek między obu roszczeniami zachodzi wówczas, gdy roszczenie wzajemne dotyczy tego samego przedmiotu co roszczenie główne lub gdy okoliczności faktyczne, tworzące uzasadnienie tych roszczeń, są wspólne. Tymczasem w omawianej kwestii brak powiązania obustronnych roszczeń. 

Uchwała SN z dnia 27 lutego 1957 r., 1 CO 45/57

Standard: 56651 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.