Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Niedopuszczalność odrzucenia pozwu w sprawach pracowniczych i z zakresu ubezpieczenia (art. 464 k.p.c.)

Odrzucenie pozwu; ujemne przesłanki procesowe (art. 199 i art. 199[1] k.p.c.) Przepisy ogólne (art. 459 – 476 k.p.c.)

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

W przypadku, gdy droga przed sądem powszechnym jest niedopuszczalna, gdyż do rozpoznania sprawy cywilnej z zakresu prawa pracy właściwy jest inny organ, odrzucenie pozwu jest niemożliwe, na sądzie ciąży obowiązek przekazania sprawy temu organowi, a - z mocy art. 464 § 2 k.p.c. -wniesiony do sądu pozew, przekazany następnie stosownie do § 1 przytoczonego artykułu, wywołuje skutki, jakie ustawa wiąże z wytoczeniem powództwa. Wynika z tego, że aczkolwiek przekazanie sprawy innemu organowi na podstawie art. 464 k.p.c. jest na płaszczyźnie procesowej zrównane z odrzuceniem pozwu, to wywołuje skutki na płaszczyźnie materialnoprawnej, w odróżnieniu od odrzucenia pozwu z powodu braku dopuszczalności drogi sądowej decydującej o bezwzględnym braku skuteczności wniesienia pozwu i wynikającej z niego niemożności wywołania związanych z tą czynnością skutków materialnoprawnych.

Wyrok SN z dnia 8 października 2008 r., II PK 55/08

Standard: 57243 (pełna treść orzeczenia)

W rozpatrywanych przez sądy pracy sprawach z zakresu prawa pracy do odrzucenia pozwu z powodu niedopuszczalności drogi sądowej dochodzi jedynie wówczas, gdy stan faktyczny sprawy, sformułowane żądanie oraz zastosowana przez powoda konstrukcja jurydyczna pozwalają na przypisanie sprawie cech sprawy cywilnej w rozumieniu art. 1 k.p.c., należącej do trybu odrębnego w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych (por. w tym zakresie uz. uchwały (7) SN z dnia 26 stycznia 2006 r., III PZP 1/05, w którym przyjęto, że sprawa roszczeń funkcjonariusza służby mundurowej - w przypadku braku przepisu przekazującego ją na drogę postępowa- nia administracyjnego - podlega z merytorycznych względów rozpoznaniu przez sąd pracy), w której jednak droga sądowa jest niedopuszczalna, a zarazem nie ma organu właściwego do jej rozpoznania (art. 2 § 3 k.p.c.).

W przypadku, gdy droga przed sądem powszechnym jest niedopuszczalna, gdyż do rozpoznania sprawy cywilnej z zakresu prawa pracy właściwy jest inny organ, odrzucenie pozwu jest niemożliwe, na sądzie ciąży obowiązek przekazania sprawy temu organowi, a - z mocy art. 464 § 2 k.p.c. - wniesiony do sądu pozew, przekazany następnie stosownie do § 1 przyto- czonego artykułu, wywołuje skutki, jakie ustawa wiąże z wytoczeniem powództwa.

Wynika z tego, że aczkolwiek przekazanie sprawy innemu organowi na podstawie art. 464 k.p.c. jest na płaszczyźnie procesowej zrównane z odrzuceniem pozwu, to wywołuje skutki na płaszczyźnie materialnoprawnej, w odróżnieniu od odrzucenia pozwu z powodu braku dopuszczalności drogi sądowej decydującej o bezwzględnym braku skuteczności wniesienia pozwu i wynikającej z niego niemożności wywołania związanych z tą czynnością skutków materialnoprawnych.

Wyrok SN z dnia 9 lipca 2008 r., II PK 8/08

Standard: 56333 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 512 słów. Wykup dostęp.

Standard: 56943

Komentarz składa z 228 słów. Wykup dostęp.

Standard: 56945

Komentarz składa z 60 słów. Wykup dostęp.

Standard: 56946

Komentarz składa z 30 słów. Wykup dostęp.

Standard: 56947

Komentarz składa z 36 słów. Wykup dostęp.

Standard: 56948

Komentarz składa z 116 słów. Wykup dostęp.

Standard: 56955

Komentarz składa z 46 słów. Wykup dostęp.

Standard: 56956

Komentarz składa z 101 słów. Wykup dostęp.

Standard: 56957

Komentarz składa z 31 słów. Wykup dostęp.

Standard: 56958

Komentarz składa z 106 słów. Wykup dostęp.

Standard: 56960

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.