Niedopuszczalność rozstrzygania sporu o prawo do firmy przez sąd rejestrowy
Kognicja sądu rejestrowego (art. 23 u.k.r.s.) Oznaczenie przedsiębiorcy, zakaz wprowadzania w błąd (art. 43[3] k.c.)
Sąd rejestrowy nie jest właściwy do rozstrzygnięcia sporu, którego przedmiotem jest prawo do firmy. Po dokonaniu wpisu do rejestru handlowego, tenże sąd nie może, na podstawie art. 38 k.h. - z powołaniem się na używanie oznaczenia zbieżnego z cudzą firmą - podejmować czynności zmierzających do zmuszenia spółki do zaniechania dalszego używania tej firmy, jeżeli używana jest ona zgodnie z jej brzmieniem wpisanym do rejestru.
Sąd rejestrowy, działając z urzędu, występuje - co zgodnie podkreśla się w literaturze przedmiotu i orzecznictwie - w obronie interesu publicznego, badając, czy nie następuje użycie oznaczenia zbieżnego z cudzą firmą lub użycie cudzej firmy, która nie odróżnia się dostatecznie od firm już wpisanych do rejestru. Postępowanie toczy się w trybie postępowania rejestrowego, które jest rodzajem postępowania nieprocesowego.
Ingerencja z urzędu sądu rejestrowego nie może nastąpić w odniesieniu do prawomocnego wpisu, który został zakwestionowany przez inny podmiot żądający zaniechania - w ocenie tego podmiotu - bezprawnego używania zarejestrowanej firmy.
Postanowienie SN z dnia 26 października 1994 r., I CRN 119/94
Standard: 56109 (pełna treść orzeczenia)