Nadrzędny interes dziecka a interes rodzica
Dobro dziecka, dobro rodzica, dobro rodziny (art. 95 § 3 k.r.o.) Wykonywanie władzy rodzicielskiej; obowiązek troski o rozwój dziecka (art. 96 k.r.o.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Na porządek publiczny Rzeczypospolitej Polskiej składają się normy i wartości o charakterze fundamentalnym. Należy do nich, podlegające ochronie zarówno na płaszczyźnie konstytucyjnej jak i prawnomiędzynarodowej, dobro dziecka.
Uznanie zasady dobra dziecka za jedną z podstawowych zasad porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej prowadzi do wniosku, że art. 7 p.p.m. nakazuje odstąpić od stosowania prawa obcego, gdy miałoby to prowadzić do skutków sprzeczną z zasadą dobra dziecka.
Art. 72 ust. 1 Konstytucji RP wyraża nakaz ochrony interesów małoletniego, przez co stanowi klauzulę zabezpieczającą prawidłowe wychowanie dziecka przez rodziców, w warunkach odpowiadających godności istoty ludzkiej, przy poszanowaniu podmiotowości dziecka i przy zapewnieniu niezbędnej pomocy i opieki ze strony władz publicznych. Treść zasady dobra dziecka precyzowana jest nie tylko przez przepisy prawa krajowego, lecz także międzynarodowego, w tym art. 3 Konwencji o prawach dziecka, przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych dnia 20 listopada 1989 r. (Dz.U. 1991, nr 120, poz. 525 ze zm., dalej: KPD).
Wyrok SN z dnia 22 października 2021 r., IV CSKP 349/21
Standard: 80037 (pełna treść orzeczenia)
Oczekiwania i uprawnienia wynikające z władzy rodzicielskiej rodzice mogą uwzględniać i realizować jedynie w taki sposób i w takim zakresie, który nie prowadzi do kolizji z dobrem dziecka.
Postanowienie SN z dnia 31 stycznia 2018 r., IV CSK 442/17
Standard: 47298 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 4457