Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Zarzut potrącenia wierzyciela spółki cywilnej, pozwanego przez jednego z jej wspólników z tytułu osobistego względem niego długu.

Odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki (art. 864 k.c.) Potrącenie w postępowaniu sądowym (art. 203[1] k.p.c.)

Wierzyciel spółki cywilnej, pozwany przez jednego z jej wspólników z tytułu osobistego względem niego długu, może podnieść zarzut potrącenia, jeżeli zachodzą przesłanki wymienione w art. 498 § 1 k.c.; może także wystąpić przeciwko powodowi z powództwem wzajemnym.

Stosownie do art. 864 k.c. za zobowiązania spółki wspólnicy odpowiedzialni są solidarnie. Solidarna odpowiedzialność polega na tym, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna (art. 366 § 1 k.c.). Oznacza to, że jeżeli pozwany z powództwa głównego ma rzeczywiście wierzytelność do spółki cywilnej, której wspólnikiem jest powód główny, to zachodzi wzajemność wierzytelności, rozumiana jako przesłanka potrącenia z art. 498 § 1 k.c. Skoro bowiem wierzyciel spółki cywilnej może żądać świadczenia od jednego tylko wspólnika, to nie ma także przeszkód, żeby potrącił swoją wierzytelność z wierzytelności przysługującej od niego temu wspólnikowi.

Wyrok SN z dnia 8 czerwca 1999 r., II CKN 380/98

Standard: 55511 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.