Treść ogłoszenia przetargu; minimalne bezwzględne wymagania ogłoszenia (art. 70[1] § 2 k.c.)
Umowa w drodze aukcji albo przetargu (art. 70[1] k.c.)
Składający ofertę w postępowaniu przetargowym jest związany nie tylko swoją ofertą, ale także - z chwilą jej złożenia - ogłoszonymi warunkami przetargu, które akceptuje przez przystąpienie do przetargu, na określonych w ogłoszeniu warunkach. Musi więc on mieć uprzednio możliwość dokładnego poznania treści wszystkich wiążących go warunków przetargu, bez potrzeby odwoływania się do nie zawsze wyraźnie wykształconych, czy wręcz nieustalonych, zwyczajów.
Przystąpienie do przetargu nawiązuje pomiędzy organizatorem przetargu a oferentem cywilnoprawny stosunek umowny regulowany przepisami o przetargu i warunkami przetargu, które muszą już wówczas jednoznacznie określić jego minimalną treść. Treść ogłoszenia przetargu ma istotne znaczenie dla ustalenia wzajemnych praw i obowiązków stron, wynikających już z samego faktu przystąpienia do przetargu. Dlatego przepis art. 70[1] § 2 k.c. ustanawia minimalne bezwzględne wymagania, którym powinno odpowiadać każde ogłoszenie przetargu. Każde z tych minimalnych wymagań ogłoszenia przetargu powinno z kolei być określone w sposób jednoznaczny i wyczerpujący, a więc np. warunki przetargu muszą obejmować wszystkie, a nie tylko niektóre z nich. Jest oczywistym natomiast, że ich treść może podlegać wykładni przy zastosowaniu zasad określonych w art. 65 § 1 i § 2 k.c.
Zdaniem Sądu Najwyższego brak jest ustalonego zwyczaju zatrzymywania wadium przez ogłaszającego przetarg, a przesłanki dopuszczalności takiego zatrzymania zaliczyć należy do warunków przetargu będących niezbędnym elementem minimalnych wymogów ogłoszenia każdego przetargu w rozumieniu art. 70[1] § 2 k.c.
Wyrok SN z dnia 15 października 1999 r., III CKN 366/98
Standard: 55482 (pełna treść orzeczenia)