Wysłuchanie osób bliskich w sprawie o przysposobienie (art. 576 § 2 k.p.c.)
Orzeczenie o przysposobieniu i tryb postępowania (art. 117 k.r.o. i art. 586 k.p.c.) Wysłuchanie w postępowaniu opiekuńczym (art. 576 k.p.c.)
Przewidziane w art. 576 § 1 k.p.c. unormowanie, nie pozwala odeprzeć zarzutu skarżącej, że Sąd powinien, ze względu na stanowiące zasadniczą przesłankę rozstrzygnięcia dobro przysposabianej, rozważyć wysłuchanie w sprawie babci małoletniej, córką jej zmarłego jedynego dziecka i łączą ją z babcią silne więzi uczuciowe. Wyjaśnienie relacji między wnuczką i babcią jest niezbędne zarówno dla oceny zasadności orzeczonej adopcji pełnej, jak i pominięcia zastosowania w sprawie art. 121[1] § 2 k.r.o.
Postanowienie SN z dnia 2 grudnia 2011 r., III CSK 65/11
Standard: 55455 (pełna treść orzeczenia)
Przepis art. 576 § 1 k.p.c. posługuje się wprawdzie pojęciem "osoby bliskie" bez wyjaśnienia zakresu tego pojęcia. Do osób tych trzeba jednak zaliczyć osoby związane pokrewieństwem, w tym rodziców osoby mającej być przysposobioną nawet wtedy, gdy ich zgoda na przysposobienie nie jest potrzebna, chyba że rodzice ci wyrazili zgodę na przysposobienie ich dziecka w przyszłości bez wskazania osoby przysposabiającego. W takim wypadku bowiem rodzice nie mogą brać udziału w postępowaniu, co wynika wyraźnie z przepisu § 3 art. 586 k.p.c. Skutkiem orzeczenia o pozbawieniu władzy rodzicielskiej jest utrata ogółu uprawnień składających się na treść tej władzy. Rodzice pozbawieni władzy rodzicielskiej korzystają jednak nadal ze stanu cywilnego, który polega na tym, że dziecko pochodzi od nich.
Postanowienie SN z dnia 18 sierpnia 1999 r., I CKN 541/99
Standard: 55456 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 55457