Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Ciężar dowodu w sprawie o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym

Uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym (art. 10 u.k.w.h.) Ciężar dowodu (art. 6 k.c.)

W sprawie o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym (art. 10 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece, jedn. tekst: Dz.U. z 2001 r. Nr 124, poz. 1361) na pozwanym nabywcy, którego nie chroni rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych, spoczywa ciężar dowodu, że własność nieruchomości wpisanej w księdze wieczystej na rzecz jednego z małżonków, nabytej w czasie trwania wspólności ustawowej, stanowi majątek odrębny tego małżonka. 

Z mocy art. 3 § 1 u.k.w.h. istnieje domniemanie, że prawo jawne z księgi wieczystej jest wpisane zgodnie z rzeczywistym stanem prawnym. Domniemanie to może być obalone przez wytoczenie powództwa z art. 10 § 1 u.k.w.h.

Wyrok SN z dnia 16 kwietnia 2003 r., II CKN 1409/00

Standard: 55309 (pełna treść orzeczenia)

Powodowie wytaczając powództwo z art. 10 ustawy o księgach wieczystych i hipotece powinni byli wykazać, że przedmiotowa nieruchomość nabyta została przez pozwanego w czasie trwania wspólności ustawowej, b) pozwany powinien wykazać, że nieruchomość kupił ze środków finansowych pochodzących z darowizny swojej matki, c) powodowie, kwestionując twierdzenie pozwanego, mogli wykazywać, że nieruchomość kupiona została z dorobku (okoliczności negatywnej, że nie została zakupiona z majątku odrębnego nie można wykazać).

Wyrok SN z dnia 9 stycznia 2001 r., II CKN 1194/00

Standard: 55310 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.