Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Konwalidowane na podstawie art. 103 k.c. wymogu reprezentacji łącznej w spółce jawnej

Rzekomy organ; czynność w imieniu osoby prawnej bez umocowania lub z przekroczeniem jego zakresu (art. 39 § 1 k.c. i art 103 k.c.) Prawo wspólnika do reprezentowania spółki jawnej (art. 29 k.s.h.)

Wyświetl tylko:

Jeśli umowa spółki jawnej przewiduje reprezentację łączną a umowę sprzedaży w imieniu spółki podpisał tylko jeden wspólnik lub dwóch z wymaganych trzech wspólników, to umowa taka może zostać konwalidowana na podstawie art. 103 k.c. zastosowanego per analogiam.

Wyrok SA w Krakowie  z dnia 19 kwietnia 2018 r., I AGa 117/18

Standard: 55229 (pełna treść orzeczenia)

Przepis art. 103 k.c. reguluje skutki działania pełnomocnika bez umocowania albo z jego przekroczeniem. Jeśli zatem w spółce jawnej obowiązywał wymóg reprezentacji łącznej, to naruszenie tego wymagania może być konwalidowane poprzez zastosowanie art. 103 k.c. jedynie w drodze analogii.

Stosując przepis art. 103 k.c. należy zwrócić uwagę na dwie kwestie: po pierwsze, zgodnie z art. 103 § 1 k.c. potwierdzenie umowy ma dokonać osoba, w której imieniu umowa została zawarta; po drugie, w interesie drugiej strony umowy leży jej potwierdzenie i dlatego jest ona upoważniona do zakreślenia terminu do potwierdzenia umowy.

Odnosząc to do okoliczności niniejszej sprawy wskazać należy, że stroną umowy sprzedaży była spółka jawna, która w świetle art. 81 k.h. była ułomną osobą prawną. Jeśli tak, to potwierdzenia umowy sprzedaży mogła dokonać tylko spółka jawna prawidłowo reprezentowana, a więc albo przez wszystkich wspólników łącznie, albo przez łącznie działających wspólnika i prokurenta.

Wyrok SN z dnia 22 stycznia 2002 r., V CKN 650/00

Standard: 55230 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.