Zażalenie na zarządzenie sądu wydane w trybie art. 759 par. 2 k.p.c., uchylające czynność komornika
Nadzór judykacyjny sprawowany przez sąd z urzędu na podstawie art. 759 § 2 i art. 960 k.p.c.
Stronie postępowania egzekucyjnego przysługuje zażalenie na zarządzenie sądu, wydane w trybie art. 759 par. 2 k.p.c., uchylające zajęcie wynagrodzenia za pracę dokonane bez właściwego tytułu.
Ponieważ podstawą egzekucji jest tytuł wykonawczy (art. 776 KPC) lub inny tytuł uprawniający do prowadzenia egzekucji (w zakresie kosztów egzekucyjnych postanowienie ustające wysokość tych kosztów - art. 770 KPC) należy przyjąć, iż czynność komornika polegająca na wszczęciu egzekucji, w tym polegająca na zajęciu wynagrodzenia za pracę, winna być przez sąd uchylona i to z takim skutkiem, że ponowne jej wszczęcie bez właściwego tytułu jest niemożliwe. Takie rozstrzygnięcie równa się wydaniu orzeczenia kończącego postępowanie w rozumieniu art. 394 § 1 in principio KPC, na które zgodnie z tym przepisem przysługuje zażalenie.
Okoliczność, czy postanowienie uchylające czynność komornika wydane zostało z urzędu, w trybie art. 759 § 2 KPC czy też w uwzględnieniu skargi na czynności komornika - w trybie art. 767 § 1 i 3 KPC, nie ma znaczenia.
Kwestia czy zażalenie przysługuje oceniana być musi z punktu widzenia przedmiotu i rodzaju rozstrzygnięcia sądu rejonowego. Jest więc rzeczą oczywistą, że zażalenie nie będzie przysługiwać na zarządzenia sądu wydawane w trybie art. 759 § 2 KPC, w ramach sprawowania tzw. nadzoru służbowego (administracyjnego).
Uchwała SN z dnia 4 października 1990 r., III CZP 51/90
Standard: 55096 (pełna treść orzeczenia)