Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Wygaśnięcie pełnomocnictwa procesowego w razie przekształceń podmiotowych i przedmiotowych

Wygaśnięcie pełnomocnictwa (art. 96 k.p.c.) Przedmiotowa zmiana powództwa (art. 193 k.p.c. i art 383 k.p.c.) Ogólnie o przekształceniach podmiotowych w procesie cywilnym

Przekształcenia podmiotowe po przeciwnej stronie procesowej, bez względu na swoją podstawę i przyczynę, nie powodują same przez się wygaśnięcia umocowania do działania w danej sprawie. Mocodawca wszakże uczestniczy nadal w sprawie i z chwilą wstąpienia do sprawy nowego podmiotu nie zostaje zniweczony cel udzielonego przez niego umocowania. W ramach toczącego się nadal tego samego postępowania sądowego pełnomocnictwo więc istnieje i obejmuje wszystkie czynności, które zmierzają do realizacji tego celu. Z tego samego względu również zmiany przedmiotowe powództwa (art. 193 k.p.c.) nie powodują konieczności udzielania przez mocodawców nowych pełnomocnictw. Dotychczasowe pełnomocnictwa z mocy art. 91 k.p.c. zachowują swój walor i nie tracą skuteczności. 

Inaczej kształtuje się rozważane zagadnienie w razie takiego podmiotowego przekształcenia postępowania, które łączy się ze wstąpieniem do sprawy innego podmiotu w miejsce dotychczasowego mocodawcy. Pełnomocnictwo strony ustępującej bowiem wówczas wygasa i pełnomocnik, który działał z jej umocowania nie może, wobec braku odpowiedniego pełnomocnictwa, reprezentować następcy procesowego swego mocodawcy.

Postanowienie SN z dnia 10 lipca 2003 r., III CZP 54/03

Standard: 55094 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.