Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Forma aktu notarialnego przy umowie dochodzącej do skutku na podstawie oferty i jej przyjęcia

Forma umowy zobowiązującej do przeniesienia własności nieruchomości (art. 158 k.c.) Oferta (art. 66 k.c.)

Przewidziany w kodeksie cywilnym skutek w postaci zawarcia umowy przez przyjęcie oferty nie wchodzi w rachubę, jeżeli w danym wypadku pojawia się konieczność zachowania wymogów co do formy zastrzeżonej pod rygorem nieważności. Forma ta musi być przestrzegana zarówno co do oferty, jak i jej przyjęcia, gdyż oba te zdarzenia prawne finalizują się w zawartej umowie (zob. uz. uchwały SN (7) z dnia 28 września 1990 r., III CZP 33/90).

Wyrok SN z dnia 10 lipca 2003 r., I CKN 487/01

Standard: 84881 (pełna treść orzeczenia)

Forma aktu notarialnego odnosi się do wszelkiego rodzaju czynności prawnych zobowiązujących do przeniesienia własności nieruchomości, jak i przenoszących tę własność (art. 158, 237 k.c.).

Forma aktu notarialnego jest konieczna nie tylko przy równoczesnym złożeniu oświadczeniu woli przez obie strony, lecz również przy umowie dochodzącej do skutku na podstawie oferty i przyjęcia jej przez drugą stronę. Oba oświadczenia woli muszą być w takim wypadku złożone w dwu odrębnych aktach notarialnych.

Złożenie oferty nieważnej, z powodu braku wymaganej formy, złożenie oświadczenia o przyjęciu oferty, nieważnego z takiej samej przyczyny ma ten skutek, że późniejsza odmowa złożenia oświadczenia woli w wymaganej przez prawo formie dotyczącego przeniesienia prawa wieczystego użytkowania nie może uzasadniać powództwa zmierzającego do osiągnięcia skutków wynikających z art. 64 k.c. w związku z art. 1047 k.p.c.

Wyrok SN z dnia 21 września 2000 r., II CKN 1075/98

Standard: 55086 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.