Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Rozpoznanie apelacji w postępowaniu uproszczonym na posiedzeniu niejawnym

Rozpoznanie apelacji przez sąd w postępowaniu uproszczonym (art. 505[10] k.p.c. Rozpoznanie sprawy na posiedzeniu niejawnym (art. 374 k.p.c.)

Sąd drugiej instancji w postępowaniu uproszczonym - po wejściu w życie ustawy z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2019 r., poz. 1469 ze zm.) - jest związany wnioskiem strony o rozpoznanie apelacji na rozprawie, jeżeli strona wniosła o to w apelacji lub w odpowiedzi na apelację, chyba że cofnięto pozew lub apelację albo zachodzi nieważność postępowania (art. 374 zdanie drugie k.p.c. w związku z art. 13 § 1 k.p.c.).

Uchylenie art. 505[10]  § 2 k.p.c. wynika jedynie z przeniesienia tego unormowania do art. 374 k.p.c., a nie z zamiaru wyłączenia możliwości rozpoznania apelacji w postepowaniu uproszczonym na posiedzeniu niejawnym; utrzymanie dotychczasowego art. 50510 § 2 k.p.c. stało się tym samym zbędne. Wskazuje na to jednoznacznie również uzasadnienie projektu ustawy nowelizującej z dnia 4 lipca 2019 r., w którym stwierdzono, ze „Uchylenie art. 505[10] § 2 k.p.c. jest konsekwencją zastosowania ustanowionej w nim zasady do ogólnego postępowania odwoławczego (nie tylko w postepowaniu uproszczonym).

Skoro zatem uregulowanie szczególne przewidziane w art. 50510 § 2 k.p.c., dotyczące postepowania uproszczonego, zostało uchylone, a jednocześnie zyskało walor zasady ogólnej określonej w art. 374 k.p.c., to nie ma przeszkód do przyjęcia, że znajduje ono w dalszym ciągu zastosowanie w również w tym odrębnym postepowaniu. Reguła ta nie pozostaje w sprzeczności z istotą postepowania uproszczonego

Uchwała SN z dnia 2 lipca 2021 r., III CZP 46/20

Standard: 54835 (pełna treść orzeczenia)

Art. 505[10] § 2 k.p.c., przewidywał, że sąd mógł rozpoznać apelację na posiedzeniu niejawnym, chyba że strona w apelacji lub w odpowiedzi na apelację zażądała przeprowadzenia rozprawy. Przepis ten obowiązywał do dnia 7 listopada 2019 r., a został uchylony dlatego, że nadano nowe brzmienie art. 374 k.p.c. - zgodnie z aktualną treścią tego przepisu sąd drugiej instancji może rozpoznać sprawę na posiedzeniu niejawnym, jeżeli przeprowadzenie rozprawy nie jest konieczne, chyba że strona w apelacji lub odpowiedzi na apelację złożyła wniosek o przeprowadzenie rozprawy (wyjątek stanowi sytuacja, w której cofnięto pozew lub apelację albo zachodzi nieważność postępowania). Widać wyraźnie, że rozszerzono możliwość rozpoznania apelacji na posiedzeniu niejawnym, gdyż aktualnie istnieje ona nie tylko w postępowaniu uproszczonym, ale we wszystkich postępowaniach w procesie. W związku z tym apelacja może zostać oddalona jako bezzasadna (w tym „oczywiście bezzasadna”) również na posiedzeniu niejawnym.

Postanowienie SN z dnia 21 stycznia 2021 r., II CSKP 43/21

Standard: 82083 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.