Powództwo o ustalenie następstwa prawnego po zbywcy w razie niemożności wykazania następstwa odpowiednim dokumentem (art. 788 k.p.c.)
Następstwo prawne po powstaniu tytułu egzekucyjnego (art. 788 k.p.c.) Interes prawny; powództwa o ustalenie na podstawie art. 189 k.p.c. w poszczególnych kategoriach spraw
O ile następstwo prawne nie będzie mogło być wykazane odpowiednim dokumentem, o którym mowa w tym przepisie, możliwe jest wytoczenie odpowiedniego powództwa o ustalenie wykazującego następstwo prawne po zbywcy rzeczy lub prawa (por. uchwała (7) SN – zasada prawna - z dnia 5 maja 1951 r., C 689/50).
Wyrok SN z dnia 26 czerwca 2013 r., V CSK 347/12
Standard: 54373 (pełna treść orzeczenia)
Nie ma przyczyny, która wyłączałaby powództwo o ustalenie. Przedmiotem ustalenia powinno być istnienie lub nieistnienie stosunku prawnego wskutek następstwa prawnego, nie może natomiast nim być obowiązek świadczenia, gdyż o nim rozstrzygnięto już w prawomocnym wyroku ze skutkiem dla następcy.
Stroną pozwaną może być zarówno poprzednik jak i dłużnik, gdyż chodzi nie o skutki prawomocności wynikające dla dłużnika, lecz o stworzenie dowodu wymaganego przez art. 534 k.p.c., że wierzycielem czy dłużnikiem nie jest poprzednik, lecz następca. Wniesienie powództwa o ustalenie nie jest jednak obowiązkowe, lecz zależne od uznania wierzyciela ubiegającego się o uzyskanie klauzuli.
Uchwała SN z dnia 5 maja 1951 r., C 689/50
Standard: 54374 (pełna treść orzeczenia)