Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Skład sądu w postępowaniu zabezpieczającym

Skład i forma rozpoznania wniosku (art. 735 k.p.c.) Skład sądu (art. 47 k.p.c.)

Wyświetl tylko:

Od 19 kwietnia 2010 r. obowiązuje przepis art. 735 § 2 k.p.c., który stanowi, że w sprawie, którą rozpoznaje sąd w składzie trzyosobowym, w przypadku niecierpiącym zwłoki postanowienie w przedmiocie udzielenia zabezpieczenia może być wydane przez sąd w składzie jednego sędziego. Przesłanką wydania postanowienia w przedmiocie udzielenia zabezpieczenia jest wystąpienie przypadku niecierpiącego zwłoki. Okoliczność, że zachodzi przypadek niecierpiący zwłoki musi wykazać uprawniony. Przypadek taki będzie miał miejsce, gdy brak zabezpieczenia, albo zwłoka w jego dokonaniu mogłaby narazić uprawnionego na szkodę.

Z uwagi na konstrukcję tego przepisu należy uznać, że sąd w składzie jednoosobowym nie może oddalić wniosku o zabezpieczenie. W sytuacji, gdy wniosek o zabezpieczenie, w ocenie sądu w składzie jednoosobowym, należałoby oddalić, konieczne jest przedstawienie takiego wniosku całemu składowi orzekającemu. Przepis powyższy należy interpretować ściśle, gdyż nie może on służyć do obejścia przepisów o składzie trzyosobowym sądu.

Postanowienie SA w Łodzi z dnia 28 stycznia 2011 r., I ACz 46/11

Standard: 68166 (pełna treść orzeczenia)

W postępowaniu zabezpieczającym, sąd orzeka o zasadności lub bezzasadności wniosku o udzielenie zabezpieczenia w takim składzie, w jakim rozpoznawana jest sprawa, w której dochodzi do zabezpieczenia powództwa, bez względu na to, czy działa na posiedzeniu niejawnym, czy na rozprawie. Sąd Najwyższy wskazał – co trzeba podkreślić – że postanowienie sądu pierwszej instancji rozstrzygające merytorycznie wniosek o udzielenie zabezpieczenia jest orzeczeniem co do istoty postępowania zabezpieczającego, tymczasem art. 47 § 3 k.p.c. określa skład sądu właściwy jedynie do orzekania w kwestiach formalnych, jakie mogą wyłonić się tym postępowaniu.

Uchwała SN z dnia 20 listopada 2008 r., III CZP 110/08

Standard: 54270 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 279 słów. Wykup dostęp.

Standard: 54271

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.