Sprawy ze stosunków cywilnych między przedsiębiorcami (art. 458[2] § 1 pkt 1 k.p.c.)
Sprawy gospodarcze (art. 458[2] k.s.h.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Zgodnie z treścią art. 458 [2] § 1 pkt 1 kpc, dodanego ustawą z dnia 4 lipca 2019 roku (Dz.U. z 2019 r. poz. 1469), która weszła w życie w dniu 7 listopada 2019 roku sprawami gospodarczymi są, między innymi, sprawy ze stosunków cywilnych między przedsiębiorcami w zakresie prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.
Z powyższego wynika zatem, że sprawa ma charakter sprawy gospodarczej (w znaczeniu materialnym), jeżeli kumulatywnie występują trzy przesłanki, a mianowicie: jest to sprawa ze stosunku cywilnego, między przedsiębiorcami i w zakresie prowadzonej przez nich działalności gospodarczej (por. postanowienie SN z dnia 6 lipca 2000 roku, V CKN 1266/00).
Przez stosunki cywilne należy rozumieć stosunki cywilnoprawne w znaczeniu prawa cywilnego materialnego, czyli zasadniczo będą to stosunki z zakresu prawa cywilnego w ścisłym tego słowa znaczeniu, a nie stosunki z zakresu prawa pracy, prawa spadkowego bądź prawa rodzinnego i opiekuńczego.
Przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, wykonująca działalność gospodarczą. Natomiast działalnością gospodarczą jest zorganizowana działalność zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły (art. 3 PrPrzed).
Niewątpliwym jest, że sprawa dotyczy umowy sprzedaży, a więc stosunku prawnego zawartego pomiędzy dwoma równorzędnymi podmiotami, których świadczenia mają charakter ekwiwalentny, podmiotów gospodarczych, albowiem powódka i pozwany prowadzą działalność gospodarczą w formie gospodarstw rolnych, Ponadto przedmiotowa umowa nierozerwalnie związana jest z uczestnictwem stron w obrocie gospodarczym.
Postanowienie SR w Człuchowie z dnia 30 stycznia 2020 r., I C 36/20
Standard: 54196 (pełna treść orzeczenia)
Sprawa o zapłatę kosztów budowy leśniczówki tocząca się między przedsiębiorcą budowlanym a Skarbem Państwa reprezentowanym przez Nadleśnictwo Lasów Państwowych jest sprawą gospodarczą w rozumieniu art. 479[1] § 1 k.p.c.
Skoro zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawy o lasach nadleśniczy prowadzi samodzielną gospodarkę leśną w nadleśnictwie, bezpośrednio zarządza lasami, gruntami i innymi nieruchomościami Skarbu Państwa pozostającymi w zarządzie Lasów Państwowych oraz kieruje nadleśnictwem jako podstawową jednostką organizacyjną Lasów Państwowych, to należy uznać, że budowa leśniczówki pozostaje w zakresie prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Budowa ta pozostaje bowiem w ścisłym związku z możliwością realizowania przez nadleśnictwo jego podstawowego zadania- prowadzenia gospodarki leśnej -w ramach której jest prowadzona działalności gospodarczej. Budynek leśniczówki pozostaje w zasobach gruntów państwowych zarządzanych bezpośrednio przez nadleśnictwo, mieści się w nim nie tylko mieszkanie służbowe leśniczego lecz przede wszystkim biuro służące do prowadzenia gospodarki leśnej, w tym działalności gospodarczej oraz realizowania innych zadań nadleśnictwa.
Postanowienie SN z dnia 10 lutego 2011 r., IV CSK 272/10
Postanowienie SN z dnia 10 lutego 2011 r., IV CSK 272/10
Standard: 70578 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 54220
Standard: 54234
Standard: 72883
Standard: 54716