Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Ograniczenie postępowania dowodowego do przesłuchania stron (art. 442 k.p.c.)

Postępowanie w sprawach małżeńskich (art. 425 – 452 k.p.c.) Przesłuchanie stron w sprawach małżeńskich (art. 432 k.p.c.)

Wyświetl tylko:

Przesłuchanie stron w sprawie o rozwód jest obowiązkiem sądu zgodnie z art. 432 zdanie pierwsze k.p.c. W razie niezgłoszenia przez strony wniosków o przesłuchanie świadków lub w razie cofnięcia takich wniosków, dopuszczenie przez sąd dowodu z przesłuchania stron nie jest równoznaczne z jakimkolwiek ograniczeniem postępowania dowodowego. W takim stanie, nieprzesłuchanie w sprawie innych osób było wyłącznie wynikiem braku odpowiednich wniosków dowodowych, nie stanowiąc ograniczania postępowania dowodowego w rozumieniu art. 442 k.p.c.

Wyrok SO w Warszawie z dnia 27 listopada 2017 r., IV C 1212/17

Standard: 54188 (pełna treść orzeczenia)

Przepis art. 422 k.p.c. ustanawia jedynie dyrektywę co do postępowania dowodowego, stanowiąc, że może ono być ograniczone do przesłuchania stron, jeśli w toczącej się sprawie o rozwód pozwany uznaje powództwo i małżonkowie nie mają wspólnych małoletnich dzieci. Natomiast przepis ten nie stanowi o dodatkowej negatywnej przesłance rozwodowej w postaci zakazu orzeczenia rozwodu, gdy w toczącej się między małżonkami posiadającymi wspólne małoletnie dzieci sprawie o rozwód nie zostaną zgłoszone inne dowody, poza dowodem z przesłuchania stron.

Zasada z art. 422 k.p.c. o możliwości ograniczenia postępowania dowodowego do przesłuchania stron w sytuacji o jakiej mowa w tym przepisie - oznacza jedynie wskazówkę dla Sądu prowadzącego to postępowanie, że nie musi w takich sprawach prowadzić pełniejszego postępowania.

Nie oznacza ona jednak, że jeśli w sprawach nie objętych hipotezą tego przepisu - strony nie zgłoszą dowodów innych poza przesłuchaniem stron, to sąd może oddalić powództwo bez podjęcia próby wyjaśnienia sprawy z urzędu. Na sądzie w takiej sytuacji ciąży obowiązek działania z urzędu.

Wyrok SA w Łodzi z dnia 13 grudnia 1995 r., I ACr 557/95

Standard: 54185 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 213 słów. Wykup dostęp.

Standard: 11402

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.