Termin do złożenia wniosku o zmianę postanowienia stwierdzającego nabycie spadku
Zmiana postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, zapisu windykacyjnego, poświadczenia dziedziczenia (art. 679 k.p.c.)
Zakreślony w art. 679 § 1 k.p.c. roczny termin do złożenia wniosku o zmianę postanowienia stwierdzającego nabycie spadku ma charakter zawity (np. postanowienie SN z 26 stycznia 2001 r., II CKN 784/00 i uchwała SN z 21 marca 2001 r„ III CZP 4/01). Termin ten biegnie od daty, w której wnioskujący o zmianę postanowienia spadkowego uzyskał możliwość powołania podstawy uzasadniającej zmianę postanowienia, której nie mógł powołać w zakończonym prawomocnie postępowaniu.
Postanowienie SN z dnia 9 września 2011 r., I CSK 726/10
Standard: 54103 (pełna treść orzeczenia)
Termin przewidziany w art. 679 § 1 zd. drugie k.p.c. nie ma zastosowania w przypadku, gdy zmiany postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku żąda zainteresowany, który nie brał udziału w sprawie.
Tryb przewidziany w art. 679 k.p.c. został wprowadzony w miejsce skargi o wznowienie postępowania, a jego wprowadzenie było podyktowane chęcią odmiennego unormowania tego zagadnienia. Odmienność uregulowania polega właśnie na tym, że został on uproszczony i odformalizowany. Uproszczenie i odformalizowanie osiągnięto przez to, że osobę, która nie była uczestnikiem postępowania o stwierdzenie nabycia spadku, nie ograniczono ani terminem, ani podstawami w udowodnieniu twierdzenia, że ten, kto uzyskał stwierdzenie nabycia spadku, nie jest spadkobiercą lub że udział tej osoby w spadku jest inny niż stwierdzony. Okoliczność ta wynika wprost z treści art. 679 § 1 k.p.c. Takie nie sformalizowane i uproszczone postępowanie zmierza do umożliwienia, i to w sposób szybki, sprostowania postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku wykazującego sprzeczność z prawem i wydanego w warunkach nieuczestnictwa w tym postępowaniu osoby zainteresowanej.
Uchwała SN z dnia 27 kwietnia 1982 r., III CZP 15/82
Standard: 69879 (pełna treść orzeczenia)