Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Uprawnienia fundatora jako składnik przedsiębiorstwa; przejście uprawnień fundatora

Przedsiębiorstwo (art. 55[1] k.c.) Działalność fundacji (art. 5 u.f)

Ogólna odpowiedź pozytywna lub negatywna na pytanie, czy przedsiębiorstwo w sensie przedmiotowym (art. 55]1]k.c.) obejmuje także uprawnienia fundatora, przewidziane dla niego w statucie fundacji, nie jest możliwa. Odpowiedź na to pytanie wymaga uwzględnienia rodzaju tych uprawnień i celu fundacji określonych w jej konkretnym statucie, w powiązaniu z charakterem przedsiębiorstwa i przekształceniami, którym podlega. Istotnym elementem jest tutaj - zgodnie z cytowanym przepisem Kodeksu cywilnego - znaczenie tych uprawnień dla realizacji zadań gospodarczych przedsiębiorstwa.

Podobne stwierdzenia należy odnieść także do kwestii dopuszczalności "przejścia" uprawnień fundatora, przewidzianych dla niego w statucie fundacji, na jego następcę prawnego. Uprawnienia takie z reguły mają wprawdzie charakter osobisty, jednak cel konkretnej fundacji i rodzaj uprawnień może prowadzić do wniosku, że takie przejście nieraz jest możliwe.

Przyznanie w statucie Fundacji uprawnień Fundatorowi do powoływania i odwoływania członków rady nadzorczej i zarządu Fundacji może być zaś tłumaczone troską o zgodne z wolą Fundatora dysponowanie majątkiem przekazanym Fundacji. Obie te okoliczności nie wykluczają wniosku, że Skarb Państwa, jako następca prawny zlikwidowanego celem prywatyzacji Fundatora, "przejął" jego uprawnienia przewidziane w statucie.

Postanowienie SN z dnia 18 maja 1994 r., III CZP 48/94

Standard: 53853 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.