Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Termin wniesienia powództwa o zwolnienie zajętego przedmiotu od egzekucji administracyjnej (art. 842 k.p.c.)

Powództwa przeciwegzekucyjne (art. 840 – 843 k.p.c.)

Termin, o którym mowa w art. 984 § 2 k.p.c., jest terminem zawitym prawa materialnego.

Nie budzi wątpliwości, że przedmiotem powództwa przewidzianego w art. 842 § 2 k.p.c., nie jest dochodzenie roszczenia materialnoprawnego, lecz wykonywanie praw kształtujących o charakterze majątkowym, termin wskazany w tym przepisie należy zatem traktować tak jak materialnoprawny termin prekluzyjny.

Uchwała SN z dnia 7 października 2009 r., III CZP 71/09

Standard: 53681 (pełna treść orzeczenia)

Termin z art. 842 § 2 k.p.c. jest terminem zawitym prawa materialnego i nie ma do niego zastosowania przepis art. 117 § 3 zdanie drugie k.c.

Ustanawiając w § 2 art. 842 k.p.c. 14-dniowy termin do wytoczenia powództwa o zwolnienie przedmiotu od egzekucji, nie przewidziano wprawdzie wygaśnięcia uprawnienia do wytoczenia powództwa, ale mimo to termin ten swym charakterem nie różni się od wyżej wymienionych terminów zawitych. Z zestawienia treści § 1 art. 842 k.p.c., który mówi o dopuszczalności powództwa, z treścią § 2 tegoż artykułu, w którym oznaczony jest termin do wytoczenia tego powództwa, wynika wniosek, że powództwo to jest dopuszczalne tylko w razie wniesienia go w ustawowym terminie 14-dniowym. W wypadku zaś uchybienia tego terminu wniesienie wspomnianego powództwa należy uznać za niedopuszczalne. Przepis art. 842 k.p.c. nie dotyczy takich czy innych uprawnień procesowych strony, ale jego zadaniem jest ograniczenie w czasie możności wytoczenia wymienionego w nim powództwa.

Uchwała SN z dnia 4 lipca 1973 r., III CZP 28/73

Standard: 53680 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.