Zabezpieczenie wniosku o ustanowienie drogi koniecznej
Postępowanie w sprawie o ustanowienie drogi koniecznej (art. 626 k.p.c.)
Żaden przepis prawny nie stoi na przeszkodzie zabezpieczeniu wniosku o ustanowienie drogi koniecznej.
Skoro wniosek o ustanowienie drogi koniecznej podlega rozpoznaniu przez sąd powszechny, a samo roszczenie nadaje się do egzekucji i może być egzekwowane na podstawie postanowienia o ustanowieniu drogi koniecznej, jeżeli orzeczono w nim o wynikających dla stron obowiązkach - to nic nie stoi na przeszkodzie, w świetle art. 855 k.p.c., wydaniu tymczasowego zarządzenia w celu zabezpieczenia wniosku o ustanowienie drogi koniecznej, jeżeli tylko zostaną spełnione dalsze przesłanki wymagane do zabezpieczenia powództwa. Przesłanki te - to niewątpliwie uprawdopodobnienie wniosku i niebezpieczeństwo szkody. Z braku bowiem wyraźnych przepisów, które by normowały zabezpieczenie wniosku o ustanowienie drogi koniecznej, sąd musi stasować odpowiednio przepisy regulujące stan najbardziej zbliżony do charakteru sprawy.
Sąd, oznaczając sposób i zakres zabezpieczenia, powinien ze szczególną dokładnością rozważyć konieczny zakres zabezpieczenia wynikający z faktu, że ma ono zmierzać jedynie do odwrócenia szkody, a nie do zaspokojenia roszczenia.
W związku z tym wnioskodawca we wniosku o zabezpieczenie powinien wskazać, jaka szkoda i jakiego rodzaju grozi mu w razie niezabezpieczenia wniosku o ustanowienie drogi koniecznej.
Orzeczenie SN z dnia 31 sierpnia 1961 r., 3 CO 21/61
Standard: 52743 (pełna treść orzeczenia)