Nabycie pojazdu wraz ze sfałszowanym dowodem rejestracyjnym jako wada fizyczna
Wada rzeczy (art. 556[1] – 556[2] k.c.) Nabycie rzeczy ruchomej od nieuprawnionego (art. 169 k.c.)
W orzecznictwie Sądu Najwyższego uznano za szczególną postać wady fizycznej wydanie pojazdu wraz z dokumentem sfałszowanym (samochód ze sfałszowanym dowodem rejestracyjnym), co uniemożliwia swobodne korzystanie z rzeczy zgodnie z jej przeznaczeniem (tak wyrok SN z 28 listopada 1997 r., II CKN 459/97)
Wyrok SN z dnia 3 lipca 2019 r., II CSK 306/18
Standard: 80830 (pełna treść orzeczenia)
Samochód sprzedany wraz ze sfałszowanym dowodem rejestracyjnym stanowi rzecz dotkniętą wadą fizyczną (art. 556 § 1 k.c.), polegającą na zmniejszeniu użyteczności takiego pojazdu ze względu na cel wynikający z jego przeznaczenia, a w konsekwencji i na zmniejszeniu jego wartości użytkowej.
Sprzedaż samochodu ze sfałszowanym dowodem rejestracyjnym uniemożliwia nabywcy zarejestrowanie takiego pojazdu, a w konsekwencji pozbawia tegoż nabywcę możliwości legalnego korzystania z pojazdu na drogach publicznych, a więc używania go zgodnie z przeznaczeniem. Prostą konsekwencją takiego zmniejszenia użyteczności samochodu, ze względu na cel wynikający z jego przeznaczenia, jest również oczywiste obniżenie jego wartości użytkowej, która to okoliczność sama jest już wystarczająca do zakwalifikowania takiej wady samochodu jako jego wady fizycznej w rozumieniu art. 556 § 1 k.c. Innymi słowy, wydanie nabywcy samochodu ze sfałszowanym dowodem rejestracyjnym uniemożliwiającym jego zarejestrowanie, co jest warunkiem używania samochodu na drogach publicznych, uniemożliwia korzystanie z niego zgodnie z przeznaczeniem, a to jest równoznaczne z jego wadą fizyczną (por. wyrok SN z dnia 14 marca 1997 r. I CKN 10/97).
Wyrok SN z dnia 28 listopada 1997 r., II CKN 459/97
Standard: 52704 (pełna treść orzeczenia)