Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Forma zastrzeżenia prawa pierwokupu nieruchomości

Prawo pierwokupu (art. 596 k.c.) Forma umowy zobowiązującej do przeniesienia własności nieruchomości (art. 158 k.c.)

Samo zastrzeżenie prawa pierwokupu nie stwarza zobowiązania do przeniesienia prawa własności na rzecz uprawnionego, bowiem zobowiązanie takie powstaje dopiero wówczas, gdy uprawniony skorzysta z przysługującego mu prawa pierwokupu (art. 600 k.c.). Z tego względu w kodeksie cywilnym przewidziany został wymóg złożenia oświadczenia o skorzystaniu z prawa pierwokupu w formie szczególnej, takiej, jaka jest wymagana dla zawarcia umowy sprzedaży rzeczy, której dotyczy prawo pierwokupu (art. 597 § 2 k.c.). Ponieważ wymóg zachowania szczególnej formy czynności prawnej musi wynikać z wyraźnego przepisu ustawy, nie można kreować takiego wymagania w drodze analogicznego stosowania przepisu odnoszącego się do innych czynności prawnych. Z tych względów Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 19 lutego 2002 r., IV CKN 784/00 przyjął, że zastrzeżenie prawa pierwokupu nieruchomości nie wymaga formy aktu notarialnego. Skład orzekający Sądu Najwyższego podziela stanowisko wyrażone w powołanym orzeczeniu oraz argumentację przytoczoną dla jego uzasadnienia.

Wyrok SN z dnia 21 listopada 2003 r., V CK 53/03

Standard: 84848 (pełna treść orzeczenia)

Zastrzeżenie prawa pierwokupu nieruchomości nie wymaga formy aktu notarialnego.

Treść obowiązujących przepisów pozwala przede wszystkim na wyraźne rozgraniczenie dwóch czynności prawnych – ustanowienie (zastrzeżenie) prawa pierwokupu oraz wykonanie istniejącego prawa. Rodzą one różne skutki prawne, a ustawa przewiduje wymóg złożenia oświadczenia woli w określonej formie tylko w odniesieniu do wykonania prawa pierwokupu (por. art. 597 § 2 zdanie drugie k.c.).

Samo zastrzeżenie prawa pierwokupu nie stwarza zobowiązania, nawet warunkowego, do przeniesienia własności. Powoduje jedynie powstanie po stronie osoby, na rzecz której pierwokup został zastrzeżony, uprawnienia o charakterze kształtującym, dającego pierwszeństwo nabycia własności określonej rzeczy w razie, gdyby właściciel powziął decyzję o jej sprzedaży. Po stronie zobowiązanego z tytułu pierwokupu powstaje obowiązek respektowania istniejącego uprawnienia. Wyraża się to w nałożeniu na podmiot zobowiązany obowiązku zawiadomienia uprawnionego o treści umowy sprzedaży zawartej z osobą trzecią (art.598 § 1 k.c.). Naruszenie tego obowiązku pozostaje, co do zasady, bez wpływu na skuteczność rozporządzenia rzeczą przez zobowiązanego; własność przechodzi na osobę trzecią. Zobowiązany może jedynie odpowiadać za uszczerbek, jaki poniosła osoba uprawniona (art. 599 § 1 k.c.).

Zobowiązanie właściciela do przeniesienia własności na rzecz uprawnionego powstanie dopiero wówczas, gdy uprawniony skorzysta z przysługującego mu prawa pierwokupu. Z tym oświadczeniem woli ustawa łączy skutek w postaci dojścia do skutku umowy pomiędzy uprawnionym i zobowiązanym z tytułu prawa pierwokupu (art. 600 § 1 zd. 1 k.c.). Z umowy takiej wynika zobowiązanie do przeniesienia własności na uprawnionego. Z tego też względu w kodeksie cywilnym przewidziany został wymóg złożenia oświadczenia o skorzystaniu z prawa pierwokupu w formie szczególnej, takiej, jaka jest wymagana dla zawarcia umowy sprzedaży rzeczy, której dotyczy prawo pierwokupu.

Wyrok SN z dnia 19 lutego 2002 r., IV CKN 784/00

Standard: 52651 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.