Skarga kasacyjna od postanowienia oddalającego zażalenie na odmowę zwolnienia od kosztów sądowych
Zwolnienie od kosztów sądowych osoby fizycznej (art. 102 u.k.s.c.) Skarga kasacyjna do Sądu Najwyższego (art. 398[1] k.p.c.)
Na postanowienie sądu drugiej instancji oddalające zażalenie na postanowienie sądu pierwszej instancji, odmawiające zwolnienia od kosztów sądowych (w całości lub w części) kasacja nie przysługuje.
Wniosek o przyznanie zwolnienia od kosztów sądowych, może być zgłoszony przed wytoczeniem sprawy, nie powoduje wszczęcia odrębnego, samodzielnego postępowania "w sprawie". Samo postępowanie o zwolnienie od kosztów sądowych nie jest z istoty swej sprawą cywilną.
Kodeks postępowania cywilnego uznaje to postępowanie, gdy zostaje ono wszczęte przed wytoczeniem sprawy, za odrębną od niej, samodzielną sprawę cywilną (art. 1 k.p.c.). Świadczy o tym i ta okoliczność, że zwolnienie od kosztów sądowych i jego zakres są zależne nie tylko od sytuacji materialnej strony (art. 1 13 § 1 i 2 k.p.c.), ale zależą także od wysokości kosztów sądowych, do poniesienia których będzie zobowiązana strona w sprawie, którą ma zamiar wytoczyć.
Postępowanie o zwolnienie kosztów sądowych nie zmierza do osiągnięcia celu leżącego poza konkretną sprawą cywilną - już toczącą się lub która ma być wytoczona - ale przeciwnie, jest ściśle związane z tą sprawą nie tylko przez to, że jego wynik jest uzależniony od wysokości kosztów sądowych, do których strona jest lub może być zobowiązana w tej tylko sprawie, ale i przez to, iż zwolnienie od kosztów sądowych wywiera skutek tylko w sprawie, w której zostało udzielone (już toczącej się lub mającej być wytoczoną).
Zwolnienie od kosztów sądowych w jednej sprawie nie przesądza zwolnienia od kosztów w innej sprawie i dla uzyskania takiego zwolnienia konieczne jest oddzielne złożenie wniosku o jego przyznanie w każdej sprawie.
Postanowienie SN z dnia 3 kwietnia 1997 r., I CZ 27/97
Standard: 52400 (pełna treść orzeczenia)