Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Skarga kasacyjna od postanowień oddalających zażalenie na postanowienia odmawiające przywrócenia terminu

Skarga kasacyjna do Sądu Najwyższego (art. 398[1] k.p.c.) Zaskarżalność rozstrzygnięć w przedmiocie wniosku o przywrócenie terminu

Postanowienie sądu drugiej instancji oddalające zażalenie na postanowienie o oddaleniu wniosku o przywrócenie terminu do zgłoszenia żądania sporządzenia uzasadnienia orzeczenia, nie jest orzeczeniem kończącym postępowanie w sprawie także wówczas, gdy wniosek ten został złożony po upływie terminu do wniesienia apelacji.

Bezspornie ustalony fakt, że strona (uczestnik postępowania) nie zgłosiła w terminie przewidzianym w art. 328 § 1 k.p.c. żądania sporządzenia i doręczenia jej uzasadnienia orzeczenia, a następnie podjęła czynności zmierzające do przywrócenia uchybionego terminu, pozostaje bez wpływu na charakter postanowienia sądu drugiej instancji oddalającego zażalenie na postanowienie sądu pierwszej instancji o oddaleniu wniosku o przywrócenie terminu do sporządzenia uzasadnienia orzeczenia.

Uchwała SN z dnia 6 października 2000 r., III CZP 31/00

Standard: 52382 (pełna treść orzeczenia)

Od postanowienia sądu drugiej instancji oddalającego zażalenie na postanowienie sądu pierwszej instancji oddalające wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia apelacji kasacja nie przysługuje.

Bezpośrednim skutkiem uwzględnienia wniosku o przywrócenie terminu do dokonania czynności procesowej polegającej na wniesieniu apelacji jest nadanie dalszego biegu apelacji, czyli przejście do fazy postępowania zapoczątkowanej jej wniesieniem. Nie zachodzi przy tym konieczność wydania przez sąd pozytywnego postanowienia stwierdzającego dopuszczalność tej czynności, ponieważ prawu cywilnemu procesowemu nie jest znane postanowienie o przyjęciu środka odwoławczego do rozpoznania lub o nadaniu mu biegu. Na wydaniu postanowienia uwzględniającego wniosek o przywrócenie terminu kończy się zatem postępowanie wpadkowe, natomiast nadal toczy się postępowanie wywołane wniesieniem środka odwoławczego.

Jak wynika z przedstawionych rozważań, postanowienie w przedmiocie przywrócenia terminu do dokonania czynności procesowej polegającej na wniesieniu apelacji kończy wyłącznie postępowanie dotyczące kwestii ubocznej. Dopiero postanowienie o odrzuceniu apelacji, które powinno towarzyszyć postanowieniu oddalającemu wniosek o przywrócenie terminu do jej wniesienia - jako oczywisty skutek odmowy przywrócenia terminu - może być traktowane jako postanowienie kończące postępowanie w sprawie.

Trzeba wyraźnie podkreślić, że istnieje ścisła zależność pomiędzy postanowieniem oddalającym wniosek o przywrócenie terminu do dokonania czynności procesowej w postaci wniesienia tego środka odwoławczego a postanowieniem o jego odrzuceniu. Zależność ta polega na tym, że odmawiając przywrócenia terminu do wniesienia apelacji, sąd powinien jednocześnie wydać postanowienie odnoszące się bezpośrednio do tej czynności procesowej jako dokonanej z przekroczeniem terminu, co w przypadku apelacji wniesionej po terminie oznacza jej odrzucenie

Uchwała SN z dnia 31 maja 2000 r., III ZP 1/00

Standard: 52384 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 164 słów. Wykup dostęp.

Standard: 52385

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.