Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Odpowiedzialność solidarna małżonków za zobowiązania służące zaspokajaniu zwykłych potrzeb rodziny

Odpowiedzialność solidarna z tytułu zobowiązań służących zaspokajaniu zwykłych potrzeb rodziny (art. 30 k.r.o.)

Stosowanie art. 30 k.r.o. uzależnione jest od istnienia rodziny w sensie prawny, nie zależy natomiast od rodzaju istniejących między małżonkami stosunków majątkowych.

Korzystanie z lokalu mieszkalnego może opierać się na tytule prawnorodzinnym. Takie uregulowanie pozostaje jednak bez wpływu na odpowiedzialność solidarną małżonków określoną w art. 30 § 1 k.r.o. 

Przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego nie przewidują możliwości umownego wyłączenia przez małżonków tej odpowiedzialności solidarnej. Służy ona ochronie interesów wierzycieli. 

W doktrynie i orzecznictwie przyjmuje się, że małżonkowie odpowiadają za zobowiązania na podstawie art. 30 k.r.o. zarówno majątkiem wspólnym, jak i przedmiotami majątkowymi należącymi do ich majątków odrębnych. 

Sformułowanie art. 30 § 1 k.r.o. wskazuje na możliwość bezpośredniego stosowania do małżonków przepisów traktujących o zobowiązaniach solidarnych (art. 366 i nast. k.c.). 

Zniesienie przez sąd wspólności spółdzielczego prawa do lokalu pozostaje bez wpływu na określoną w art. 30 § 1 k.r.o. odpowiedzialność solidarną obojga małżonków za zapłatę opłat związanych z używaniem spółdzielczego lokalu mieszkalnego.

Uchwała SN z dnia 11 października 1995 r., III CZP 137/95

Standard: 52324 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.