Bezskuteczność zwieszona i nieważność czynności zawartej przez rzekomego pełnomocnika
Rzekomy pełnomocnik; fałszywy pełnomocnik; falsus procurator (art. 103 k.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Brak zgody drugiego z małżonków na zawarcie umowy (określonej w art. 37 § 1 k.r. i op.) nie powoduje ani bezwzględnej, ani względnej nieważności umowy, ale wywołuje stan bezskuteczności zawieszonej do chwili potwierdzenia albo odmowy potwierdzenia przez drugiego małżonka (zob. m. in. uchwałę SN z dnia 5 marca 1981 r., III CZP 1/812; wyroki z dnia 9 marca 2004 r., I CK 436/03 oraz z dnia 23 marca 2001 r., V CKN 99/01).
Jeżeli strona umowy nie skorzystała z tego uprawnienia i nie wyznaczyła małżonkowi terminu na potwierdzenie umowy, małżonek ma nieograniczony niczym czas na potwierdzenie lub odmowę potwierdzenia umowy.
Wyrok SN z dnia 3 lutego 2017 r., II CSK 159/16
Standard: 52163 (pełna treść orzeczenia)
Skutek zawartej przez rzekomego pełnomocnika umowy w postaci nieważności następuje dopiero po definitywnej odmowie potwierdzenia, a także z bezskutecznym upływem zakreślonego terminu.
Przewidziana w art. 103 § 1 k.c. sankcja nie jest sankcją nieważności. Określa się ją mianem bezskuteczności zwieszonej. Przepis stanowi bowiem, że jeżeli zawierający umowę jako pełnomocnik nie ma umocowania albo przekroczy jego zakres, ważność umowy zależy od jej potwierdzenia przez osobę, w której imieniu umowa została zawarta. Czas do momentu potwierdzenia umowy jest więc stanem zawieszenia, w czasie którego strony pozostają związane umową jednakże nie wywołuje ona zamierzonych skutków prawnych (por. orz. SN: wyrok z dnia 7 listopada 1997 r. II CKN 431/97, wyrok z dnia 13 kwietnia 2007 r., III CSK 416.06).
Usunięcie stanu zawieszenia może nastąpić bądź wprost przez potwierdzenie umowy przez osobę, w imieniu której ją zawarto lub też w sposób wskazany w § 2 art. 103 k.p.c., a zatem dla usunięcia stanu niepewności druga strona może wyznaczyć osobie, w której imieniu umowa została zawarta, odpowiedni termin do potwierdzenia umowy.
Ustawa nie określa w jakim terminie winno nastąpić potwierdzenie umowy przez osobę, w imieniu której działał rzekomy pełnomocnik.
Milczenie, nawet długotrwałe, uprawnionego podmiotu nie może być poczytywane za odmowę potwierdzenia zważywszy, że ustawa milczenie czyni prawnie doniosłym dopiero w oznaczonej sytuacji, to jest wówczas gdy druga strona wyznaczy odpowiedni termin do potwierdzenia umowy i termin ten upłynie bezskutecznie (art. 103 §2 k.c.). Zatem tylko milczenie takiej osoby w czasie biegu zakreślonego terminu i w konsekwencji bezskuteczny upływ tego terminu ustawa pozwala poczytać za odmowę potwierdzenia.
Wyrok SN z dnia 7 października 2010 r., IV CSK 95/10
Standard: 52158 (pełna treść orzeczenia)