Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Nabycie przez cudzoziemca nieruchomości w drodze dziedziczenia (art. 7 ust. 2 u.n.n.c.)

Wyłączenia stosowania ustawy (art. 7 u.n.n.c.) Dziedziczenie nieruchomości przez cudzoziemców

Wyświetl tylko:

Art. 7 ust. 2 u.n.n.c. wyłącza stosowanie tej ustawy w przypadkach nabycia przez cudzoziemca nieruchomości w drodze dziedziczenia, o ile jest on uprawniony do dziedziczenia ustawowego.

Powołany przepis ma charakter wyjątku od reguły, nie może być zatem interpretowany rozszerzająco. Zasadą jest bowiem, że zezwolenia wymaga nabycie przez cudzoziemca prawa własności nieruchomości na podstawie każdego zdarzenia prawnego (art. 1 ust. 1 w zw. z art. 1 ust. 4 ww. ustawy).

W myśl art. 7 ust. 2 ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców, zwolnienie cudzoziemca z obowiązku uzyskania zezwolenia na nabycie nieruchomości związane jest z sytuacją, w której źródłem przysporzenia jest dziedziczenie. Znajdzie on zatem zastosowanie w sytuacji, w której do dziedziczenia wprost powołana zostaje osoba uprawniona do dziedziczenia ustawowego, jak również wtedy, gdy dany spadkobierca zostanie powołany do dziedziczenia ustawowego w wyniku odpowiedniego zachowania się innych osób będących kandydatami na spadkobierców. Przykładem takiego zachowania będzie oświadczenie o odrzuceniu spadku prowadzące do dziedziczenia ustawowego cudzoziemca.

Od powyższego należy jednak odróżnić sytuację, w której z uwagi na odpowiednie zachowanie jednego ze spadkobierców, innemu współspadkobiercy będącemu cudzoziemcem, przysługiwać będzie większy niż pierwotnie należny mu udział w spadku. W takiej sytuacji źródłem uzyskania uprawnienia do spadku ponad odziedziczony udział nie jest bowiem dziedziczenie, tylko inna czynność prawna spadkobiercy.

Wyrok NSA z dnia 9 czerwca 2016 r., II OSK 2298/14

Standard: 52015 (pełna treść orzeczenia)

Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca będącego jednym ze spadkobierców ustawowych w wyniku działu spadku czy częściowego działu spadku - w świetle art. 7 ust. 2 ustawy nie wymaga zezwolenia, o którym mowa w art. 1 ust. 1 ustawy niezależnie od charakteru i wielkości areału gruntu tworzącego masę spadkową. Abstrahując od charakteru nieruchomości (jako nieruchomości rolnej, leśnej czy miejskiej) - ograniczenie dopuszczalności działu spadku poprzez uznanie niemożliwości nabycia przez cudzoziemca całej nieruchomości czy udziału nieruchomości od innego spadkobiercy w sytuacji gdy cudzoziemiec posiada już udział w prawie własności ww nieruchomości byłoby w istocie aprobatą niczym nieuzasadnionej ingerencji w prawo własności a ponadto mijałoby się z celem ustawy. 

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 28 marca 2014 r., IV SA/Wa 113/14

Standard: 52057 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 79 słów. Wykup dostęp.

Standard: 52060

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.