Więzi cudzoziemca z Rzecząpospolitą Polską (art. 1a ust. 2 u.n.n.c.)
Wniosek cudzoziemca i przesłanki jego uwzględnienia (art. 1a u.n.n.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Co do zasady cudzoziemiec, niezależnie od tego czy posiada polską narodowość bądź też polskie pochodzenie, jest związany z Rzeczypospolitą Polską jeżeli jest właścicielem bądź współwłaścicielem nieruchomości (gruntowej lub budynkowej) znajdującej się na obszarze Polski. Prawo własności stwarza bowiem więź nie tylko z przedmiotem tego prawa, ale i z miejscem w którym ów przedmiot się znajduje i to niezależnie od tego czy właściciel (współwłaściciel) chce swoją własność (współwłasność) zachować czy też zamierza się jej wyzbyć. Istotą omawianego prawa jest bowiem możliwość swobodnego dysponowania nim o ile nie stoją temu na przeszkodzie przepisy szczególne. Tym niemniej organ prowadzący postępowanie powinien ocenić charakter wskazywanej przez cudzoziemca więzi jako odpowiadającej bądź niewystarczającej do uznania jej za spełnienie warunku określonego w art. 1a ust. 2 ustawy. Ocena winna skupiać się na rodzaju posiadanej przez cudzoziemca nieruchomości na terytorium Polski, powodów jej nabycia, czasu posiadania i sposobu jej aktualnego wykorzystania, jak też istnienia ewentualnych związków o charakterze funkcjonalnym pomiędzy posiadanymi nieruchomościami a nieruchomością, która jest objęta kolejnym wnioskiem o wydanie zezwolenia, (por. wyrok NSA z 27 czerwca 2013r., II OSK 256/12).
Organ administracji nie ma podstaw do odmowy udzielenia cudzoziemcowi zezwolenia na nabycie nieruchomości, jeżeli w toku postępowania nie stwierdzi przesłanek, o których mowa w art. 1a ust. 1 pkt 1 ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (czyli : zagrożenia obronności, bezpieczeństwa państwa lub porządku publicznego, sprzeczności ze względami polityki społecznej i zdrowia społeczeństwa, niezgodności z interesem państwa - art. 2 ust. 1 pkt. 2 ustawy).
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 28 marca 2014 r., IV SA/Wa 113/14
Standard: 52047 (pełna treść orzeczenia)
Na tle art. 1a ust. 2 cyt. ustawy niedopuszczalne jest przyjęcie automatyzmu w stosowaniu powyższego przepisu opartego na założeniu, że przysługujące cudzoziemcowi prawo własności w wystarczający sposób potwierdza jego więź z Polską. Gdyby bowiem celem ustawodawcy było traktowanie wszystkich cudzoziemców posiadających nieruchomości na terytorium Polski jako osób związanych z Polską, których kolejne czynności prawne prowadzące do nabycia nieruchomości nie powinny podlegać kontroli administracyjnej, treść ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców zawierałaby tego rodzaju zwolnienie podmiotowe. Nie zostało ono jednak do ustawy wprowadzone, przez co przepisom ustanawiającym warunki przyznania cudzoziemcom uprawnienia w postaci zezwolenia na nabycie nieruchomości, nie powinno się w procesie stosowania prawa nadawać treści prowadzącej do ustanowienia zasad o charakterze generalnym i abstrakcyjnym.
Przysługujące cudzoziemcowi prawo własności stwarza więź nie tylko z przedmiotem tego prawa, ale i z miejscem, w którym ów przedmiot się znajduje należy uznać za trafne. Powinno zostać ono jednak uszczegółowione przez Sąd poprzez stwierdzenie, że organ prowadzący postępowanie powinien w każdym przypadku ocenić charakter wskazywanej więzi jako odpowiadającej lub niewystarczającej do uznania jej za spełnienie warunku określonego w art. 1a ust. 2 cyt. ustawy. Podstawą tejże oceny powinno być między innymi ustalenie przez organ prowadzący postępowanie rodzaju posiadanej przez cudzoziemca nieruchomości na terytorium Polski, powodów jej nabycia, czasu posiadania i sposobu jej aktualnego wykorzystania, jak też istnienia ewentualnych związków o charakterze funkcjonalnym pomiędzy posiadanymi nieruchomościami a nieruchomością, która jest objęta kolejnym wnioskiem o wydanie zezwolenia.
Sam fakt pozostawania właścicielem nieruchomości na terytorium Polski nie pozwala uznać, że jej nabywca wykazał łączące go "więzi" z Polską w znaczeniu nadanym temu pojęciu przez art. 1a ust. 2 ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców. Tym bardziej, że jak trafnie wskazał Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, więzi mające łączyć cudzoziemca z Polską mogły nie stanowić nigdy przedmiotu oceny organu administracji w związku z tym, że nabycie nieruchomości przez cudzoziemca nie wymagało wydania zezwolenia, gdyż objęte było ustanowionym w ustawie zwolnieniem. Prowadziłoby to do obejścia przepisów ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców wskutek nadania przesłankom udzielenia zezwolenia znaczenia stojącego w sprzeczności z reglamentacyjnym charakterem przepisów dotyczących obrotu nieruchomościami z udziałem cudzoziemców.
Podejmowana w postępowaniu w sprawie udzielenia zezwolenia na nabycie nieruchomości ocena charakteru związków wnioskodawcy z Polską ma charakter autonomiczny w tym sensie, że jest oparta na dokonaniu przez Ministra samodzielnych ustaleń w tym zakresie, nieskrępowanych stanowiskiem innych organów.
Brzmienie art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców nie pozostawia wątpliwości, że ustawodawca nie wyposażył Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w uprawnienie do wyboru sposobu zakończenia sprawy wszczętej na wniosek cudzoziemca o udzielenie zezwolenia na nabycie nieruchomości. Sposób sformułowania ww. przepisu nie pozwala bowiem przyjąć, że w przypadku wykazania przez cudzoziemca jego więzi z Polską organ uprawniony jest do negatywnego rozpoznania wniosku. Sformułowanie warunku pozytywnego rozpatrzenia wniosku w oparciu o użyty w art. 1a ust. 1 pkt 2 zwrot nieostry oraz stworzenie w dalszej części art. 1a otwartego katalogu przykładowych okoliczności, których zajście uprawnia przyjęcie tezy o spełnieniu tego warunku, nie stanowi podstawy do przyjęcia tezy o działaniu organu administracji w warunkach uznania administracyjnego.
Wyrok NSA z dnia 27 czerwca 2013 r., II OSK 256/12
Standard: 52046 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 51961
Standard: 51971
Standard: 52111