Wymóg ścisłej interpretacji art. 8 u.n.n.c.
Zwolnienia z wymogu uzyskania zezwolenia na nabycie nieruchomości przez cudzoziemca (art. 8 u.n.n.c.)
Art. 1 u.n.n.c. nie może być traktowany jako wyjątek od zasady swobody dokonywania czynności, która obowiązuje obywateli polskich. Nie dotyczy natomiast cudzoziemców. Wyjątki od tej zasady zostały przewidziane wśród kolejnych przepisów, w tym w art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy, który nawet z tego powodu, nie może być interpretowany rozszerzająco.
Przepisu art. 1 powołanej ustawy, z racji zawartej w nim zasady, która dotyczy cudzoziemców, nie można więc traktować jako wyjątku podlegającego zawężającej wykładni. Przeciwnie, ścisłej interpretacji wymaga norma art. 8 ust. 1 pkt 1 tej ustawy już z tego powodu, że w przepisie tym unormowany został jeden z wyjątków od zasady obowiązującej w prawie polski wobec cudzoziemców, których ochrona nie jest w tym zakresie taka sama jak obywateli polskich. Przemawiają z tym istotne racje ogólne związane z koniecznością zabezpieczenia i ochrony przede wszystkim interesów Polski i jej obywateli.
Wyrok z dnia 7 września 2016 r., I ACa 1528/15
Standard: 51930 (pełna treść orzeczenia)
Artykuł 8 cyt. ustawy jest przepisem wyjątkowym w stosunku do zasady ustanowionej w art. 1 tejże ustawy. Nie jest więc możliwa jego rozszerzająca wykładnia. Celem wprowadzonych w ustawie ograniczeń jest ochrona interesu państwowego, a zatem uszczuplenie granic wprowadzonej kontroli jest wykluczone.
Uchwała SN z dnia 30 grudnia 1992 r., III CZP 153/92
Standard: 52108 (pełna treść orzeczenia)