Dziennikarz jako przedstawiciel wolnego zawodu w rozumieniu art. 87 § 1 k.s.h.
Zdolność osób fizycznych do założenia spółki partnerskiej (art. 87 k.s.h.) Dziennikarska służba i etyka(art. 10 Pr. Pras)
Dziennikarz nie wykonuje wolnego zawodu i nie może być partnerem w spółce partnerskiej.
Zgodnie z art. 87 § 1 k.s.h. partnerami w spółce mogą być wyłącznie osoby fizyczne, uprawnione do wykonywania wolnych zawodów, określonych w art. 88 lub w odrębnej ustawie. Wskazany wyżej przepis wymaga, by odrębna ustawa określała dany zawód jako wolny. Być uprawnionym do wykonywania wolnego zawodu oznacza mieć prawo do bycia osobą wykonującą wolny zawód na podstawie obowiązujących przepisów prawa, a nie dowolnego stwierdzenia, jak czyni to odwołująca się.
Ustawa z dnia 26 stycznia 1984 r. — Prawo prasowe (Dz. U. Nr 5, poz. 24, z późn. zm.) nie stanowi, aby zawód dziennikarza był wolnym zawodem. Przeciwnie, w art. 7 ust 2 pkt 5 definiuje, że dziennikarzem jest osoba zajmująca się redagowaniem, tworzeniem lub przygotowaniem materiałów prasowych, pozostająca w stosunku pracy z redakcją albo zajmująca się taką działalnością na rzecz i z upoważnienia redakcji. Ustawa ta nakłada na dziennikarzy szereg obostrzeń i rygorów obcych wykonywaniu wolnego zawodu.
Również praktyka rynku prasowego i mediów wskazuje, że zawód dziennikarza nie jest wolny. W poszczególnych tytułach i audycjach pojawiają się zazwyczaj artykuły zgodne z przyjętą i akceptowaną przez wydawcę linią i poglądami, które w swoich artykułach, czy audycjach musi akceptować także dziennikarz. Prezentowanie treści odbiegających od przyjętej linii i poglądu wydawcy powodowałoby konieczność utraty pracy. Choć dziennikarz ma wolność dokonania wyboru pracodawcy, jednak wolność tego rodzaju mają także przedstawiciele innych zawodów, co nie przesądza o wykonywaniu przez nich wolnego zawodu.
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 15 maja 2012 r., VI SA/Wa 328/12
Standard: 51451 (pełna treść orzeczenia)